Jak podaje portal "Super Express", w tym tygodniu ważą się zmiany w emeryturach. Jeśli uda się je wprowadzić, część emerytów może zyskać nawet 186 zł miesięcznie. Od czego uzależnione jest wprowadzenie zmian? Kto zyska na zmianach, a kto na nich straci?

2022 rok przyniesie seniorom spore zmiany

W tym tygodniu parlamentarzyści zajmą się częścią ustaw wchodzących w skałd Polskiego Ładu. Jeśli znajdzie się większość do przeprowadzenia zmian, zaczną one obowiązywać już w styczniu 2022 roku. Zaplanowane zmiany podatkowe wiązałyby się z wyższymi świadczeniami dla znacznej części seniorów.

Po styczniowej podwyżce w marcu seniorów czeka rekordowo wysoka waloryzacja świadczeń. Prognozy rządu wskazują, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 4,89 proc., choć zdaniem wielu ekonomistów może on wynieść nawet 5 proc. Po marcowej waloryzacji na konta seniorów trafi dodatkowe trzynaste świadczenie.

Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz

Decydujący tydzień dla wprowadzenia Polskiego Ładu

Jeśli obozowi władzy uda się przegłosować zmiany proponowane w Polskim Ładzie, wówczas już w styczniu przyszłego roku seniorzy, którzy pobierają świadczenia w wysokości od 1066 do 2100 zł zyskają na wprowadzonych zmianach. Co oczywiste, najwięcej dostaną ci ostatni. W ich przypadku na konto wpadnie dodatkowe 186 zł miesięcznie.

Wyższe świadczenia seniorzy będą zawdzięczali kwocie wolnej od podatku, która ma wzrosnąć do 30 tys. zł. Jednak zapowiedziano również podniesienie składki zdrowotnej do 9 proc. bez możliwości jej odliczenia od podatku. Gdyby nie ten wzrost, seniorzy mieliby jeszcze wyższe świadczenia.

Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360

Myślicie, że planowane przez rząd zmiany wejdą w życie?

To też może cię zainteresować: To już ostatnie dni na ważny obowiązek. Jeśli odmówisz to możesz słono zapłacić. Chodzi nie tylko o dorosłych

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Agnieszka Fitkau-Perepeczko młodnieje w oczach. Celebrytka skończyła w tym roku 79 lat. Jaka jest jej tajemnica

O tym się mówi: IMGW ostrzega przed zróżnicowanymi warunkami pogodowymi w całym kraju. Gdzie będzie padać deszcz, a gdzie będzie słonecznie