Dorosłe krzewy w wieku do 10-15 lat całkowicie wyczerpują naturalną podaż składników odżywczych w glebie w zasięgu korzeni.

Jeśli nie ma podaży składników odżywczych, produktywność stopniowo spada, a rośliny szybko wchodzą w fazę starzenia i zaprzestania życia.

Jesień to czas karmienia winogron. Zastanów się, jakie substancje należy zastosować, czas, dawki i rodzaje nawozów.

Jakie składniki odżywcze podaje się winogronom jesienią?

Wchłanianie substancji z gleby następuje w postaci roztworów, jednak jesienią rośliny przechodzą w stan spoczynku i w tym czasie nie potrzebują pokarmu.

Konieczne jest, aby substancje, które powoli rozpuszczały się i zamieniały w formę dostępną dla roślin tylko do wiosny i wczesnego lata - to fosfor i potas.

Rodzaje nawozów stosowanych jesienią na winogrona

Fosfor i potas wchodzą w skład następujących nawozów:

granulki mineralne i nawozy z jednym lub więcej składnikami: superfosfat prosty i podwójny, chlorek potasu, siarczan potasu, jesień dzhenzhik, ZMZ "Buisky nawóz" jesień;
substancje organiczne: obornik, kompost, mieszanka torfowo-obornikowa, popiół drzewny.
Ile nawozu zastosować przy nawożeniu jesiennym

Decydując o tym, ile nawozu zastosować, należy ocenić:

plon i siła wzrostu krzewów;
poziom naturalnej żyzności gleby;
obecność lub brak podlewania.

Podstawową zasadą jest zachowanie równowagi składników pokarmowych, o ile są one wykonywane przy zbiorze i masie liści, tak dużo należy zwracać z nawozami i pogłównie.

Doświadczalnie stwierdzono, że na 10 krzewów winogronowych przy plonie 10 kg winogron rocznie wymaga 80 g fosforu, 400 g potasu, 60 g wapnia, 20 g magnezu, 20 g azotu (na wiosnę) .

Ta ilość fosforu zawarta jest w 200 g superfosfatu podwójnego i 400 g prostego, potasu - w 2 kg soli potasowej lub 2-3 kg popiołu, oba pierwiastki - w co najmniej 10 kg sfermentowanego obornika, 16-20 kg kompostu, 8-10 kg mieszanki torfowo-obornikowej.

Wymaganą ilość nawozów mineralnych należy podzielić na 2-3 przyjęcia: jesień i 1-2 lato. Organiczne są całkowicie stosowane jesienią.

Warunki jesiennego nawożenia winogron

Nawozy do zapasów w przyszłym roku należy prowadzić przy dodatnich temperaturach powietrza. Optymalne terminy: 1-2 dekady września.

Gleba stygnie wolniej niż atmosfera, a składniki odżywcze zaczynają się stopniowo rozpuszczać. Jesienne deszcze optymalizują ten proces.

Technologie aplikacji obornika i granulatów mineralnych

W rejonach o wystarczających opadach nawozy można aplikować z powierzchni w rzędzie lub wokół krzaków z fundamentem w ziemi za pomocą motyki na głębokość 3-6 cm.

Przy niewielkich opadach roztwór glebowy z nawozami nie będzie w stanie przeniknąć do korzeni, dlatego nawóz należy aplikować głęboko - w wykopie lub dole o małej średnicy i głębokości co najmniej 40 cm.

Istnieją dwie technologie nakładania obornika na winogrona: przez rok lub dwa lata. W pierwszym przypadku po jednej stronie rzędu lub pojedynczej rośliny wykopać głębokość wykopu 40-60 cm, co daje 4-5 kg ​​obornika na 1 metr bieżący.

Granulki mineralne i popiół można dodawać do materii organicznej. Spotykane korzenie są wycinane, co służy odmłodzeniu buszu. Jesienią następnego roku nawożenie odbywa się po przeciwnej stronie rzędu.

Przy nawożeniu przez dwa lata dawka materii organicznej jest podwojona i natychmiast stosowana po obu stronach serii. Aby uzyskać duże słodkie jagody, nie należy zaniedbywać jesiennego nawożenia winogron.

O tym się mówi: Agnieszka Fitkau-Perepeczko młodnieje w oczach. Celebrytka skończyła w tym roku 79 lat. Jaka jest jej tajemnica

Zerknij: Agnieszka Woźniak-Starak zdobyła się na bardzo osobiste wyznanie. Opowiedziała, co działo się z nią po odejściu męża