Znajomość siedmiu najczęstszych błędów pozwoli zachować pyszne jedzenie przez całą zimę.

Konserwowanie to świetny sposób na przechowywanie i spożywanie znanych potraw przez cały rok, ale tylko wtedy, gdy przestrzegane są wszystkie zasady i subtelności.

Zebrano niewłaściwe grzyby

Najczęstszym błędem przy zbiorze jest nieznajomość oznak jadalnych egzemplarzy. Nawet jeden trujący grzyb zrujnuje całą partię. Musisz wejść do lasu z doświadczoną osobą lub zbierać tylko znajome gatunki. Grzyby muszą być młode.

Grzyby gorzkie

Większość grzybów po ugotowaniu, usmażeniu, upieczeniu nabiera gorzkiego smaku.

Goryczkę usuwa się z produktów przez moczenie lub gotowanie. Warunki i czas przetwarzania zależą od rodzaju grzybów i warunków lokalnych.

Brudne grzyby

Żywność należy dokładnie wypłukać przed gotowaniem lub konserwowaniem. Oprócz widocznego zanieczyszczenia grzyby pokryte są warstwą bakterii, które są niewidoczne dla człowieka, ale mogą być niezwykle niebezpieczne. W konserwacji najgroźniejszą infekcją bakteryjną jest zatrucie jadem kiełbasianym. Z tego samego powodu należy wyrzucić mętne słoiki, słoiki z opuchniętą pokrywką lub bąbelkami. Są skażone bakteriami i są niezdatne do jedzenia.

Niewłaściwy sposób konserwacji

Różne grzyby wymagają różnych metod konserwacji. Na przykład borowiki są tylko marynowane, ponieważ solone nie smakują dobrze. Przed wyborem metody konserwacji zebranych plonów konieczne jest znalezienie informacji o tym, jak dane grzyby są konserwowane.

Nieprzestrzeganie warunków solenia na zimno

Solenie na zimno to długotrwały proces, który wymaga przestrzegania warunków. Wzrost temperatury, szczególnie ostry, spowoduje rozprzestrzenianie się pleśni, a cała obrabiana partia będzie musiała zostać wyrzucona. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać tych warunków.

Naruszenie sterylności

Nie wystarczy umyć grzybów, trzeba je też włożyć w sterylny słoik. Słoiki i pokrywki są sterylizowane na pusto przy użyciu różnych metod. Po przetworzeniu są ponownie sterylizowane z obrabianym przedmiotem aż do zatkania, po prostu przykrywając go pokrywką. Następnie jest zamykany i dopiero potem jest chłodzony.

Przestrzeganie sterylnego reżimu chroni przed bakteriami i pleśnią, z wyjątkiem zatrucia jadem kiełbasianym.

Żelazna osłona

Wiele grzybów reaguje z żelazem, dlatego zalecane są plastikowe pokrywki. Do gotowania możesz zabrać dowolne przybory, z wyjątkiem żelaza lub aluminium. W skrajnych przypadkach użyj emalii.

Niewłaściwe przechowywanie

Zamrożenie ma szkodliwy wpływ na konserwację - powoduje to psucie się produktu i kończy się wybuchem szkła. Podwyższone temperatury (powyżej temperatury pokojowej) przyspieszają reakcje chemiczne w produktach, z których niektóre prowadzą do nieprzewidywalnych wyników. Grzyby należy przechowywać w piwnicy, lodówce lub innym chłodnym miejscu. Zbyt długie przechowywanie (ponad 2 lata) prowadzi również do gromadzenia się produktów reakcji w słoiku i psucia się produktu.

O tym się mówi: Agnieszka Fitkau-Perepeczko młodnieje w oczach. Celebrytka skończyła w tym roku 79 lat. Jaka jest jej tajemnica

Zerknij: Agnieszka Woźniak-Starak zdobyła się na bardzo osobiste wyznanie. Opowiedziała, co działo się z nią po odejściu męża