Jak zauważył, świadczenie to było do tej pory nadużywane, dlatego też rząd postanowił wprowadzić zmiany zakresie teleporad.

Skutki wprowadzenia teleporad i związane z nimi zmiany

Z chwilą, gdy rząd wydał rozporządzenie o wprowadzeniu do usług medycznych teleporad mających zastąpić osobistą wizytę u lekarza, dostęp do pomocy medycznej został drastycznie ograniczony, co według niezależnych ekspertów doprowadziło do zmniejszenia liczby zdiagnozowanych prawidłowo chorób, zwiększenia problemów zdrowotnych Polaków, podwyższenia ilości zgonów spowodowanych między innymi chorobami nowotworowymi, oraz nadużywaniem przez lekarzy możliwości diagnozowania ludzi potrzebujących pomocy medycznej, za pośrednictwem telefonu.

Jak zauważył znany powszechnie z telewizji rządowy ekspert dr Michał Sutkowski, teleporady są przydatne w załatwieniu drobniejszych spraw dotyczących usług medycznych, jednak były one nadużywane chwilach, gdy niezbędna była osobista wizyta w gabinecie lekarskim.

Wyjaśnił on na czym polegać będzie zmiana w rozporządzeniu w zakresie teleporad - Teleporady zgodnie z rozporządzeniem będzie można stosować poza sytuacjami takimi jak zaostrzenie choroby, pierwszorazowa wizyta pacjenta, wizyta z dzieckiem do lat 6. Chciałbym zwrócić uwagę na to, że te regulacje mają na celu ukrócenie "królowania" teleporad, co jest zrozumiałe, bo część ich nadużywa.

Jak dodał, praktyka związana z teleporadami będzie się zmieniała wraz z dynamiką pandemii i podejmowanymi w związku z nią rządowymi decyzjami. Sutkowski dał także do zrozumienia, że wszyscy pacjenci powinni być zaszczepieni, aby uniknąć trudności w uzyskaniu leczenia, diagnozy i możliwości osobistego przyjścia do przychodni lub szpitala, ponieważ personel medyczny jest zaszczepiony.

Zaapelował on także, aby ludzie zaczęli się leczyć, a swoje zdrowie traktowali poważnie, zamiast pędzić przez życie “na łeb na szyję”, gdyż możemy “zatrzymać się na ścianie”. Nie ulega jednak wątpliwości, że wielu obywateli chcących dbać o swoje zdrowie spotkało się ze wspomnianą przez medyka ścianą, gdyż wprowadzone przez rząd restrykcje sanitarne skutecznie ograniczyły chorym dostęp do diagnostyki i leczenia.

O tym się mówi: Karolina Małysz-Czyż szczerze o religii i jej obrzędach. "Ciągnie mnie do protestanckiej wiary"

Zerknij: Czeka nas wprowadzenie ostrzejszych restrykcji? Minister Adam Niedzielski nie pozostawia w tej kwestii złudzeń