Jak podaje portal "Super Express", w Sejmie trwają prace nad ustawami opracowanymi w ramach Polskiego Ładu. W środę posłowie wzięli udział w drugim czytaniu projektów dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych i osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Wśród zapisów znalazły się te dotyczące emerytów. Jakie zmiany przewidzieli dla nich politycy?

Polski Ład nabiera kształtów

W Sejmie trwają prace nad ustawami składającymi się na Polski Ład. Obóz władzy zapowiada, że dzięki wprowadzonym zmianom wiele osób zyska. Opozycja zaś nie zostawia na planach rządu suchej nitki. Wiele zmian dotknie bezpośrednio seniorów. Jedna z proponowanych zmian to wprowadzenie ulgi la osób, które po osiągnięciu wieku emerytalnego zdecydują się kontynuować pracę.

Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360

Kwota ulgi ma przekraczać 85 tys. zł. Pieniądze miałyby zachęcić seniorów do pozostawania dłużej na rynku pracy i nie przechodzenia na emeryturę w chwili osiągnięcia wieku emerytalnego. Seniorzy, którzy zdecydowaliby się pozostać aktywni zawodowo mieliby zerowy PIT do kwoty 115 528 zł.

Zachęcanie do dłuższej pracy jest niezbędne, aby uchronić system emerytalny przed poważnymi problemami. Z danych szacunkowych wynika, że już za dwie dekady świadczenie emerytalne wyniesie zaledwie 40 proc. pensji.

Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360

Sposobem na zachęcenie seniorów do pozostania na rynku pracy jest perspektywa wyższych świadczeń emerytalnych. Zmiany w ramach Polskiego Ładu obejmą również osoby przebywające na emeryturze. Po wprowadzeniu wyższej kwoty wolnej od podatku (do 30 tys. zł) wzrosną świadczenia seniorów o najniższych dochodach.

Co sądzicie o planowanej uldze?

To też może cię zainteresować: Prezydent Andrzej Duda chce ustanowienia kolejnego święta państwowego. Czy możemy spodziewać się dnia wolnego od pracy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jak wygląda miejsce ostatniego spoczynku Piotra Machalicy? Ten widok budzi emocje. Są najnowsze zdjęcia

O tym się mówi: Groźna bakteria w przedszkolu. Trzynaścioro dzieci trafiło do szpitala. Poszkodowanych może być więcej