Jak podaje portal "ABC Zdrowie", prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych Michał Sutkowski przyznał, że z wypaleniem zawodowym mierzy się wielu pracowników, także zatrudnionych w służbie zdrowia. Już w przyszłym roku schorzenie to ma znaleźć się na liście chorób.

Wypalenie zawodowe na liście chorób

Wypalenie zawodowe dotyka bardzo wielu osób, takż lekarzy. Michał Sutkowski podkreśla, że wpisanie go na listę chorób jest dobrym posunięciem. Przyczyn wypalenia zawodowego jest wiele. Może nim być przewlekły stres, który prowadzi do wyczerpania psychicznego i fizycznego. Może się do niego przyczyniać zarówno siędzący tryb życia, jak i niewłaściwa dieta.

Dr Michał Sutkowski/ screen youtube
Dr Michał Sutkowski/ screen youtube
Dr Michał Sutkowski/ screen youtube

Jednak jednym z najczęściej występujących przyczyn wypalenia zawodowego jest brak odpoczynku przez dłuższy czas. Nasz układ nerwowy jest przeciążony o czym nasz organizm informuje nas poprzez dolegliwości bólowe (ból głowy, ból brzucha), nudności i ogólne złe sampoczucie. Kiedy nasza praca przestaje nam sprawiać przyjemność, wówczas znacząco spada zaangażowanie w wykonywane przez nas obowiązki. Jesteśmy też mniej efektywni.

Wśród przyczyn wypalenia zawodowego wymienia się również: niesatysfakcjonujące zarobki, czy przeciążenie obowiązkami. Najczęściej dotyka ono osoby, które w pracy nawiązują kontakty interpersonalne (m.in. psycholodzy, sprzedawcy, lekarze, nauczyciele).

Od 1 stycznia 2022 roku pracownik, którego dotknie wypalenie zawodowe będzie mógł skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Wypalony zawodowo pracownik nie jest w stanie wykonywać we właściwy sposób dotychczasowych obowiązków.

Zwolnienie lekarskie/YouTube @Darek Kraśnicki
Zwolnienie lekarskie/YouTube @Darek Kraśnicki
Zwolnienie lekarskie/YouTube @Darek Kraśnicki

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Groźna bakteria w przedszkolu. Trzynaścioro dzieci trafiło do szpitala. Poszkodowanych może być więcej

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Prezydent Andrzej Duda chce ustanowienia kolejnego święta państwowego. Czy możemy spodziewać się dnia wolnego od pracy

O tym się mówi: Emerytów czekają spore zmiany. Rząd planuje wprowadzić ogromną ulgę. Kwota robi wrażenie. Kto będzie mógł z niej skorzystać