Od kilku lat polski rząd co jakiś czas wychodzi w stronę Polaków z coraz to nowymi inicjatywami, mającymi podnieść ich poziom życia. Do tej pory były to m.in. słynne "500 plus", 13. i 14. emerytura czy przeróżne dofinansowania. Najnowsze wieści z Sejmu przynoszą kolejne świadczenia, które mogą pomóc wielu Polakom w codziennym życiu. O czym dokładnie mowa?

Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze?

Podczas wtorkowego posiedzenia w Sejmie Komisja Polityki Społecznej i Rodziny rozpatrzyła projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Za ustawą zagłosowało aż 433 posłów, jedynie sześciu było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. Niebawem projekt trafi do Senatu.

Nowe świadczenie przyjęte przez Sejm będzie przysługiwało rodzicom za drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Wyniesie ono aż 12 tysięcy złotych w miesięcznych ratach w wysokości 500 złotych przez dwa lata lub tysiąca złotych przez rok. Co istotne - wsparcie to będzie zupełnie niezależne od dochodów rodziny, a środki z niego nie będą podatkowane. Pierwszych wpłat rodzice mogą oczekiwać już od początku 2022 roku.

Podczas posiedzenia nie obyło się bez proponowania poprawek - Katarzyna Kotula, posłanka Lewicy, stwierdziła, iż świadczenie powinno przysługiwać także dzieciom w rodzinach zastępczych. Apelowała również o to, by wsparcie przysługiwało również pierwszemu dziecku w rodzinie, gdy jej członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

To nie koniec dobrych wiadomości dla rodziców. Będą oni mogli liczyć także na dofinansowanie pobytu dziecka w instytucji opieki, np. żłobku.

Czy w świetle nowych korzyści Polacy zdecydują się na więcej dzieci?

Zobacz także: Internauci szybko nie zapomną tych słów pierwszej damy. Agata Duda znalazła się w ogniu krytyki

Może cię zainteresować: Małgorzata Rozenek skrytykowana nie tylko za strój. "Stylizacja piękna, ale na młodszą kobietę". Jak zareagowała gwiazda

Pisaliśmy również o: Przepowiednie Nostradamusa powoli sprawdzają się jedna po drugiej. Co zatem czeka nas w 2022 roku