Większość obiektów widzianych w kosmosie przez astronomów, jest całkiem stabilna i niezmienna w ludzkiej skali czasu. Dlatego też obiekty, które ulegają przemianom (nazywane zmiennymi) lub pojawiają się i znikają (nazywane stanami przejściowymi), są tak interesujące.

Tajemnicza fala radiowa w centrum Drogi Mlecznej

Ze środka naszej galaktyki, Drogi Mlecznej, dobiega nieznany naukowcom sygnał radiowy, którego źródło aktualnie pozostaje tajemnicą. Jego nieprzewidywalne zachowanie nie odpowiada żadnemu znanemu naukowcom źródłu fal radiowych, dlatego jest potyrzeba dokładnego zbadania w celu ustalenia zrozumiałego źródła emitującego ów sygnał.

Pewne jest to, że ASKAP J173608.2-321635, jest to bardzo skomplikowana nazwa sygnału (powiązana z jego współrzędnymi oraz z instrumentem, którym został odebrany), nie została zidentyfikowana w archiwach notatek prowadzonych w przeszłości, a tylko jeden został wychwycony kilkanaście razy przez różne instrumenty skierowane w jego stronę w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Czy to może być gwiazda? Wydaje się to mało prawdopodobne według naukowców, gdyż gwiazdy także emitują większość swojego światła w zakresie optycznym i podczerwonym jak słońce, a mimo to niczego nie można wykryć na tych długościach fal.

Czy to może być pulsar? Podobnie jak nasz sygnał, pulsary wytwarzają spolaryzowane fale radiowe i mogą znacznie różnić się jasnością. Jednak cechą charakterystyczną pulsarów są szybkie impulsy o długości od milisekund do sekund, których nie wykryliśmy za pomocą Parkesa ani MeerKAT.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Dawid Podsiadło przeproszony przez znaną firmę. O co poszło

Zerknij: Kamila Durczoka mogą czekać kolejne trudne chwile. Była żona zamierza przerwać milczenie. Co zdradzi Marianna Dufek