Jak podaje portal "O2", przywódcy Kościoła katolickiego w Katanii (Sycylia, Włochy) wprowadzili zaskakującą zmianę dotyczącą chrztu. Zdecydowano się zrezygnować z wybierania dzieciom rodziców chrzestnych. Zdaniem tamtejszych duchownych, już dawno rola ta straciła na duchowym znaczeniu, a do tego może być - zdaniem hierarchów - wykorzystywana przez członków mafii.

Bez rodziców chrzestnych

W rzymskokatolickiej diecezji Katanii wprowadzono zakaz udziału rodziców chrzestnych w obrzędzie. Ma on obowiązywać przez okres trzech lat. Jak podaje "New York Times" od dawna ta ważna rola w duchowym wzrastaniu młodego człowieka, została odarta praktycznie w całości z duchowości.

Chrzest/YouTube @viderPL
Chrzest/YouTube @viderPL

Zdaniem duchownych, rodzice kierują się teraz przy wyborze chrzestnych kwestiami materialnymi. Mają oni poprawić sytuację materialną dzieci, kupując im złote łańcuszki, czy też nawiązywać cenne kontakty, z nierzadko bardzo wpływowymi osobami. Hierarchowie twierdzą, że z duchowej stała się ona jedynie świecką tradycją.

Zdaniem katańskich duchownych wybór chrzestnych ma teraz za zadanie zacieśniać więzi nie tylko w rodzinie, ale również związki mafijne. Na rodziców chrzestnych często mieli być bowiem wybierani członkowie grup przestępczych, którzy z biegiem lat zaczęli wykorzystywać do włsnych celów pełnioną rolę rodzica chrzestnego.

Chrzest/Youtube @Archdiocese of Brisbane
Chrzest/Youtube @Archdiocese of Brisbane
Chrzest/Youtube @Archdiocese of Brisbane

Ks. Salvatore Genchi, wikariusz generalny Katanii wskazał, że póki co, zakaz jest wprowadzony jako swoisty eksperyment. Zdaniem Genchiego 99 proc. rodziców chrzestnych w diecezji mogło nie być przygotowanymi do pełnienia roli rodzica chrzestnego we właściwy sposób.

Co sądzicie o takiej decyzji?

To też może cię zainteresować: W końcu stanął pomnik Krzysztofa Krawczyka przy miejscu jego spoczynku. Na uroczystości poświęcenia zabrakło jednak ważnej osoby

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Majka Jeżowska zostanie babcią. Pochwaliła się zdjęciem z synową z ciążowym brzuchem

O tym się mówi: Marcelina Zawadzka pokazała zawartość lodówki. Już teraz wiadomo, jak odżywia się gwiazda, które może pochwalić się świetną figurą