Jak podaje portal "Goniec", jak co roku niedługo przed Dniem Wszystkich Świętych policja i odwiedzający cmentarze mierzą się z plagą kradzieży. Tylko gdańska policja otrzymała zgłoszenie o siedmiu kradzieży dokonanych w obrębie nekropoli. Policja zwróciła się do wszystkich Polaków z niezwykle ważnym apelem.

Policja ma pełne ręce roboty

Przed zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych coraz więcej osób odwiedza cmentarze, chcąc przygotować groby swoich bliskich na 1 listopada. Niestety jest to również czas wzmożonej aktywności złodziei, którzy wykorzystując nieuwagę sprzątających groby osób, okradają ich.

Złodziejskiemu procederowi sprzyja nie tylko nieuwaga, ale również coraz szybciej zapadający zmrok, coraz gorsze warunki atmosferyczne. To wszystko usypia naszą czujność i sprzyja cmentarnym złodziejom. Coraz więcej pokrzywdzonych zgłasza się na policję.

W związku z tym policja w całej Polsce zwróciła się do Polaków z niezwykle ważnym apelem. Jest on szczególnie ważny teraz, kiedy groby bliskich będziemy odwiedzać częściej i bardziej licznie. Scenariusz w całym kraju jest bardzo podobny. Osoby porządkujące groby są tak pochłonięte pracami, nie zauważają, że ktoś zabiera ich torby lub wyciąga schowane w nich portfele.

Większość okradzionych osób zdaje sobie sprawę z tego faktu dopiero w momencie, kiedy zakończy prace porządkowe i szykuje się na powrót do domu. Łupem złodziei padają nie tylko pieniądze, ale również nasze dokumenty, czy telefony komórkowe.

Cmentarz / YouTube: GUT FEELING
Cmentarz / YouTube: GUT FEELING
Cmentarz / YouTube: GUT FEELING

Apel policji

Policja w wydanym apelu prosi, aby idąc na groby bliskich nie zabierać ze sobą większych sum pieniędzy i wartościowych rzeczy. Jeśli już zdecydujemy się je wziąć na cmentarz, należy je trzymać bezpośrednio przy sobie - nie należy ich kłaść na grobie, czy na ławeczce przy nim.

Jeśli czujemy, że ktoś nas obserwuje, kręci się niedaleko nas, skorzystajmy z pomocy policjantów - w ostatnim czasie pojawiają się oni na wielu cmentarzach. Warto zwracać uwagę na swoje otoczenie, czy nie znajdują się tam osoby zachowujące się w sposób nietypowy, budzący podejrzenia. Jeśli to możliwe, nie wybierajmy się na cmentarz sami.

Policja na cmentarzu/YouTube @Rawicz24
Policja na cmentarzu/YouTube @Rawicz24
Policja na cmentarzu/YouTube @Rawicz24

A jakie wy środki bezpieczeństwa podejmujecie na cmentarzach?

To też może cię zainteresować: Beata Szydło w centrum zdarzenia drogowego. Wszystko stało się nagle. Jak do tego doszło

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Moja mama zostawia na progu sól i goździki. Na początku nie rozumiałam,a teraz powtarzam za nią

O tym się mówi: IMGW wydało pilny alert pierwszego stopnia. Jaki obszar kraju obejmie i kiedy