Jak podaje portal "Lelum", wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia. W rozmowie wyjawił, jakie są plany rządu względem cmentarzy w dniu Wszystkich Świętych. Czy będziemy mogli odwiedzać groby bliskich 1 listopada?

Waldemar Kraska o zamknięciu cmentarzy

W rozmowie z wiceszefem resortu zdrowia poruszony został między innymi temat ewentualnego zamknięcia cmentarzy we Wszystkich Świętych. Kraska zdradził, że na decyzję w tym zakresie będzie miało wpływ kilka kryteriów. Pod uwagę ma być brana nie tylko liczba nowo wykrywanych przypadków koronawirusa na terenie powiatu czy województwa, ale także liczba osób hospitalizowanych i zaszczepionych.

Jednocześnie Waldemar Kraska zapewnił, że rząd nie zdecyduje się na krok, jaki podjął w zeszłym roku. W tym roku ma nie dojść do zamknięcia wszystkich cmentarzy w całym kraju. Tym razem decyzje mają być podjemowane punktowo. Tylko tam, gdzie faktycznie będzie taka konieczność.

Cmentarz/YouTube @POMORSKA TELEWIZJA NARODOWA
Cmentarz/YouTube @POMORSKA TELEWIZJA NARODOWA
Cmentarz/YouTube @POMORSKA TELEWIZJA NARODOW

"Jeżeli w danym powiecie sytuacja będzie zła, to będziemy wprowadzać restrykcje" - powiedział wiceszef resortu zdrowia.

Duża liczba nowych przypadków

Waldemar Kraska mówił również o skokowym wzroście liczby nowo wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdził, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u 3931 osób. Walkę z Covid-19 przegrało kolejne 64 osoby.

Niepokój budzi również liczba nowych hospitalizacji odnotowana w ciągu ostatnich 24 godzin - było ich aż 328. Zdaniem polityka, za duży wzrost przypadków odpowiada nasze zachowanie i nieprzestrzeganie restrykcji. Wiele osób w komunikacji miejskiej, sklepach i innych przestrzeniach zamkniętyh zapomina o maseczkach, dezynfekcji i zachowywaniu dystansu.

Waldemar Kraska. Żródło: youtube.com
Waldemar Kraska. Żródło: youtube.com
Waldemar Kraska. Żródło: youtube.com

Co sądzicie o decyzjach ministerstwa?

To też może cię zainteresować: Marszałek Ryszard Terlecki ma za sobą poważny zabieg. Kulisy operacji zbulwersowały wiele osób. Z jakiego powodu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Krzysztof Jackowski powiązał podwyżki cen za energię z tym, co nas czeka. "Dlatego rządy każą oszczędzać'

O tym się mówi: Mieszkańcy jednego z miast borykają się ze sporym problemem. "Wcześniej ich tu nie było". To prawdziwa plaga