Jak podaje portal "O2", drożyzna już teraz mocno daje się we znaki Polakom. Jeśli ktoś spodziewa się, że przyszły rok przyniesie nam i naszym domowym budżetom ulgę, może się srogo zawieść. Wiele wskazuje na to, że 2022 rok przyniesie kolejne podwyżki. Wyliczenia przerażają. Co pójdzie do góry?

2022 rok pod znakiem drożyzny?

Galopująca inflacja daje się nam mocno we znaki. Niestety nowy rok nie poprawi sytuacji naszych domowych budżetów - wprost przeciwnie, może okazać się jeszcze gorszy niż obecny. Lista czekającyh nas podwyżek jest dość obszerna. W górę mają iść nasze rachunki za prąd i gaz. Rząd zapowiedział na przyszły rok podwyżkę akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Do góry mają pójść również składki odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Z danych szacunkowych wynika, że ceny prądu mogą wzrosnąć o około 20 proc. (choć pojawiają się również głosy, że wzrost może sięgnąć nawet 30-40 proc.). Podobnie ma być w przypadku gazu. Do góry mają pójść również stopy procentowe, co nie jest dobrą wiadomością dla osób z kredytami.

Pieniądze/Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/Youtube @Czas to pieniądz

Podwyżki

Zapowiedzi podniesienia akcyzy na papierosy i alkohol sprawią, że za butelkę wódki zapłacimy średnio 1,5 zł więcej. Paczka papierosów będzie nas kosztować średnio o 50 gr więcej. Z wyliczeń "Faktu" wynika, że o około 7,5 proc. mogą wzrosnąć czynsze. Wzrost cen żywności może sięgnąć 10 proc.

Rekordowo wysokie mają być również składki odprowadzane do ZUS. Do tego, nie będzie już możliwości odliczenia sobie składki zdrowotnej.

Pieniądze. Screen:YouTube
Pieniądze. Screen:YouTube
Pieniądze. Screen:YouTube

Co sądzicie o czekających nas podwyżkach? Myślicie, że będzie tak źle, jak wskazują zapowiedzi, czy może jeszcze gorzej?

To też może cię zainteresować: Kuba Wojewódzki oburzył wszystkich. Gwiazdor wyśmiał osoby z Zespołem Downa. Czy tym razem gwiazdor przesadził

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Bronisław Komorowski zwrócił się z ważnym apelem do Agaty Kornhauser-Dudy. Za przykład podał swoją żonę. O co chodzi

O tym się mówi: Meghan Markle będzie oburzona. Cenną pamiątkę po księżnej Dianie otrzymała księżniczka Charlotte. Czy to miała dostać Lilibet