Podczas gdy każda kultura posiada własną filozofię i unikalne pomysły na ten temat, poznajemy wiele nowych faktów naukowych na temat zmarłej cielesnej postaci. Australijska pani naukowiec odkryła, że ludzkie ciała poruszają się przez ponad rok po stwierdzeniu zgonu.

Odkrycia te mogą mieć implikacje dla dziedzin tak różnych, jak patologia czy kryminologia. Badaczka Alyson Wilson badała i fotografowała ruchy zwłok przez 17 miesięcy. Niedawno opowiedziała Agence France Presse o szokujących szczegółach swojego odkrycia. Podobno ona i jej zespół przez 17 miesięcy skupiali się na kamerze w Australijskim Ośrodku Badań Eksperymentalnych Tafonomii (AFTER), robiąc zdjęcia zwłok co 30 minut w ciągu dnia.

Martwe ciała poruszają się podczas rozkładu, co jest ważnym znaleziskiem w śledztwach w sprawie śmierci

Przez cały czas trwania 17 miesięcy zwłoki nieustannie się poruszały. „Odkryliśmy, że ramiona znacznie się poruszały, tak że ramiona, które zaczynały się obok ciała, kończyły się z boku ciała” – powiedział Wilson. Naukowcy głównie oczekiwali pewnego rodzaju ruchu na bardzo wczesnych etapach rozkładu, ale Wilson wyjaśniła dalej, że ich ciągły ruch całkowicie zaskoczył zespół: „Uważamy, że ruchy są związane z procesem rozkładu, ponieważ ciało mumifikuje się, a więzadła wysychają”.

Podczas jednego z badań ramiona, które znajdowały się obok ciała, w końcu znalazły się na boku. Tematem zespołu było jedno z ciał przechowywanych na „farmie ciał”, która znajduje się na obrzeżach Sydney. (Wilson latała co miesiąc, aby sprawdzić zwłoki.) Naukowcy są przekonani, że zrozumienie tych ruchów pośmiertnych i tempa rozkładu może pomóc w lepszym oszacowaniu czasu zgonu.

Na przykład policja mogłaby na tym skorzystać, ponieważ byłaby w stanie określić ramy czasowe zaginionych osób i powiązać je z niezidentyfikowanymi zwłokami. Według zespołu: „Zrozumienie wskaźników rozkładu dla ludzkiego dawcy w środowisku australijskim jest ważne dla policji, antropologów sądowych i patologów w celu oszacowania PMI, aby pomóc w identyfikacji nieznanych ofiar, a także w dochodzeniu w sprawie działalności przestępczej”.

O tym się mówi: Michał Wiśniewski odwiedził prokuratora. Kilka dni temu piosenkarz apelował o nienękanie w związku z zarzutami. O co chodzi

Zerknij: Z życia wzięte. Mężczyzny nie było w domu od 6 lat. Odkąd żona zadeklarowała: „Wybierz: albo ja, albo twoja stara matka”