Jak przypomina portal "Super Express", rząd przygotował projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Obecnie projekt został oddany do konsultacji. Znalazło się tutaj wiele zapisów, które budzą spore kontrowersje. Na mocy jednej z regulacji Polacy zostaną praktycznie wywłaszczeni z posiadanych nagrobków.

Kontrowersyjne zapisy ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych

We wspomnianym projekcie znalazł się budzący spore kontrowersje zapis, zgodnie z którym "wszelkie groby, nagrobki, grobowce i inne kompozycje architektoniczne" należą do cmentarza. Do tej pory nagrobki stanowiły własność osoby, która w niego zainwestowała. Prawo do gruntu pozostawało bez zmian. Jeśli zapisy ustawy wejdą w życie wówczas Polacy stracą prawa do grobów, w których spoczywają ich bliscy.

Cmentarz / YouTube: GUT FEELING
Cmentarz / YouTube: GUT FEELING
Cmentarz / YouTube: GUT FEELING

Krzysztof Wolicki prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego wskazuje, że przepis będzie utrudnieniem w zarządzaniu nagrobkami przez tych, którzy są ich faktycznymi dysponentami. Wolicki zwrócił uwagę na to, że może to być nie tylko utrudnienie dla osób, które wzniosły pomnik, ale również dla cmentarzy.

W przypadku, kiedy właściciel cmentarza odpowiada za pomnik, osoba, która za niego zapłaciła może go celowo uszkodzić i za uszkodzenia obwinić właściciela nekropoli - wszak to on był odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa na obszarze cmentarza. Co więcej jeśli dana osoba zamówi pomnik nagrobny i wpłaci zaliczkę, po resztę środków może wysłać wykonawcę do właściciela cmentarza, w końcu ten byłby jego faktycznym właścicielem.

Cmentarz/Youtube @TheKrakow
Cmentarz/Youtube @TheKrakow
Cmentarz/Youtube @TheKrakow

Co sądzicie o planowanych przez rząd zmianach?

To też może cię zainteresować: Ekspert przedstawił kontrowersyjne rozwiązanie. Cmentarze 1 listopada otwarte tylko dla zaszczepionych. Jaką decyzję podjął rząd

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ewa Ziętek odwiedziła Krzystofa Kiersznowskiego niedługo przed jego odejściem. Aktorka wyjawiła okoliczności ostatniego spotkania

O tym się mówi: Sławomir pocieszał żonę Kajrę po finale "Tańca z Gwiazdami". Co zrobił, by powitać ją w domu