Jak podaje portal "Super Express", część specjalistów jest zdania, że cmentarze 1 listopada powinny być otwarte tylko i wyłącznie dla osób, które przyjęły szczepionkę przeciw Covid-19. Takiego zdania jest m.in. profesor Krzysztof Jerzy Filipiak, kardiolog i rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Jego zdaniem to mogłoby przyczynić się do ograniczenia czwartej fali epidemii koronawirusa, która przybiera na sile. Co na taką rekomendację rząd Mateusza Morawieckiego?

Cmentarze zamknięte dla niezaszczepionych?

Rosnąca liczba zakażeń koronawirusem sprawia, że wiele osób z obawą myśli o zbliżającym się 1 listopada. Wciąż mamy w pamięci zamknięcie z godziny na godzinę cmentarzy przed Dniem Wszystkich Świętych w ubiegłym roku. I choć od dłuższego czasu z rządu płyną uspokajające komunikaty, że tak drastyczne rozwiązanie nie jest teraz brane pod uwagę, niepokój pozostaje.

Cmentarz / YouTube: GUT FEELING
Cmentarz / YouTube: GUT FEELING
Cmentarz / YouTube: GUT FEELING

Tym bardziej, że wielu ekspertów jest zdania, że trzeba sięgnąć po drastyczne rozwiąznia, aby ograniczyć liczbę przypadków i zwiększyć ilość osób zaszczepionych. Z propozycją zamknięcia cmentarzy dla osób niezaszczepionych wyszedł wspomniany prof. Filipiak, który wyszedł z taką propozycją w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24.

Pomysł ten budzi skrajne emocje, znajdując zwolenników i przeciwników tego rodzaju działań. Już kilkanaście dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że rząd nie przewiduje zamknięcia nekropolii przed odwiedzającymi groby swoich bliskich. "Miałem już przyjemność rozmawiać na ten temat z premierem i ustaliliśmy, że żadnych takich środków nie będziemy podejmowali" - powiedział Niedzielski w "Wirtualnej Polsce".

Cmentarz/ YouTube @Onet News
Cmentarz/ YouTube @Onet News
Cmentarz/ YouTube @Onet News

Choć raczej nie należy spodziewać się zamknięcia cmentarzy na terenie całej Polski, to wciąż rozważane jest zamknięcie nekropolii w tych częściach kraju, gdzie liczba zakażeń jest największa. Nie wiadomo, jak na pomysł otwarcia cmentarzy tylko dla osób zaszczepionych patrzy rząd - nikt nie zajął w tej kwestii stanowiska.

A wy, co sądzicie o tym pomyśle?

To też może cię zainteresować: Lech Wałęsa zdradził szczegóły własnego ostatniego pożegnania. Gdzie zamierza spocząć

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kajra szczerze o treningach przed finałem "Tańca z Gwiazdami". Czy emocje spędzają jej sen z powiek

O tym się mówi: Agnieszka Woźniak-Starak skomentowała rozmowę z Bożeną Dykiel. Dziennikarka nie przebierała w słowach