Jedna z najbardziej znanych polskich dziennikarek, prezenterek i gwiazd telewizyjnych Katarzyna Dowbor zmaga się od lat z chorobą, która zmusza ją do cyklicznych zabiegów i terapii, aby praca w telewizji była w ogóle możliwa.

Choroba dyktuje Katarzynie Dowbor tryb życia

Lekarze ciągle trzymają pieczę nad jej zdrowiem, doradzają dziennikarce zwolnienie tempa, jednak Katarzyna Dowbor ma we krwi ciężką pracę, więc tym bardziej musi uważać i pilnować terminów, aby objawy choroby, z którą się zmaga nie zmieniły jej wyglądu, a terapie i zabiegi odbywa między nagraniami i występami, gdyż one także negatywnie wpływają na jej wizerunek.

Chodzi o chorobę, która sprawia, że jedno z jej oczu wypychane jest na zewnątrz i powstaje wytrzeszcz, a sterydy sprawiaja, że jej twarz puchnie i robi sie niewiarygodnie okrągła. Musiała podjąć trudna decyzje o usunięciu tarczycy, gdyż podczas operacji mogło dojść do uszkodzenia strun głosowych, których Katarzyna Dowbor bardzo potrzebuje - Ale muszę przyznać, że było to okraszone z mojej strony ryzykiem i strachem. Jednak po operacji mój organizm bardzo się uspokoił. Wcześniej ciężko było mi nawet wstawać. Nagminnie przez wiele lat miałam stan zapalny tarczycy, a - jak wiadomo - ona rządzi całym organizmem. Borykałam się ze wszystkimi typowymi objawami chorej tarczycy. W tej chwili biorę leki, które zastępują tarczycę i wykonują pracę za nią, ale funkcjonuję, żyję, jestem pogodna i dużo lepiej się czuję.

Choroba Gravesa-Basedowa to zaburzenie układu odpornościowego, które powoduje nadprodukcję hormonów tarczycy (nadczynność tarczycy). Chociaż wiele zaburzeń może powodować nadczynność tarczycy, choroba Gravesa-Basedowa jest częstą przyczyną. Hormony tarczycy wpływają na wiele układów organizmu, więc oznaki i objawy choroby Gravesa-Basedowa mogą być bardzo zróżnicowane.

Chociaż choroba Gravesa-Basedowa może dotknąć każdego, częściej występuje u kobiet i osób w wieku poniżej 40 lat. Podstawowym celem leczenia jest zmniejszenie ilości hormonów tarczycy wytwarzanych przez organizm i zmniejszenie nasilenia objawów.

O tym się mówi: Natalia Kukulska zabrała głos w sprawie awantury wokół festiwalu w Opolu. Padły ostre słowa

Zerknij: Tajny syn księcia Karola i Camilli Parker-Bowles. Wszystkie szczegóły dotyczące nowego następcy tronu. Zaskakujące doniesienie