Najważniejszy punkt do spełnienia, by otrzymać rentę dożywotnią stanowi fakt posiadania na nieruchomości. Musi ona być własnością seniora myślącego o rencie dożywotniej.

Wtedy dopiero można myśleć o pobieraniu takiego świadczenia. Czym jest renta dożywotnia i na czym polega korzystanie z niej? Już od dekady można w Polsce praktykować tego typu działanie. Renta dożywotnia jest niczym innym, jak hipoteka odwrócona, pozwalająca starszej osobie na dostawanie od konkretnej instytucji finansowej co miesiąc konkretnej kwoty pieniędzy, by po śmierci nieruchomość będąca własnością seniora przeszła w posiadanie owej instytucji.

Na tym to właśnie polega, że senior otrzymuje co miesiąc i dożywotnio pieniądze, może w nieruchomości mieszkać do śmierci. Możliwość taka jest zapewniona jedynie seniorom w wieku powyżej 65. roku życia.

Pamiętać jednak należy o tym, żeby dopilnować wysokości wypłacanej co miesiąc kwoty, gdyż często bywa tak, że nie odzwierciedla ona faktycznej wartości nieruchomości. Wielu seniorów najzwyczajniej w świecie otrzymuje co miesiąc za mało w porównaniu do wartości mieszkania, czy domu, których wartość jest imponująca.

Mówi o tym wielu przeciwników renty dożywotniej. Ponad to, istnieje groźba pomylenia renty dożywotniej w modelu sprzedażowym z hipoteką odwróconą zawartą w modelu kredytowym, który w naszym kraju nie funkcjonuje, a polega na wypłącaniu osobie pieniędzy przez parę lat.

Senior decydując się na rentę dożywotnią może zapewnić sobie dodatkowe środki do wygodniejszego życia, aby móc korzystać z niego intensywniej, niż w okresie pracy zawodowej, opieki nad dziećmi itp. Potomstwo takiego seniora, czy nawet jego wnuki mogą być ciężko ździwione, gdy w myślach już dzielą się nieruchomością matki, babci, czy dziadka lub ojca. Gdy senior skorzysta z renty dożywotniej w tajemnicy, po jego śmierci rodzinne hieny mogą być mocno zawiedzione!

O tym się mówi: Zaskakujące wieści. Wiadomo, czy Jarosław Bieniuk planuje kolejne dziecko

Zerknij: Z życia wzięte. Niezwykła akcja poszukiwawcza w jednym z polskich miast. Na pomoc babci przyszło prawie całe miasto. Co się stało