Jak podaje portal "Deccoria", ogrodnicy i działkowicze przygotowują swoje działki do zimy. Zbierają ostatnie plony. Jedną z najmniej lubianych przez nie czynności jest grabienie liści. Jest ono nie tylko czasochłonne, ale czasem efekty przestają być widoczne tuż po tym, jak skończymy grabienie. Pozostaje też dylemat, co zrobić z zagrabionymi liśćmi?

Dlaczego należy grabić liście?

Zbyt długie pozostawianie liści na trawniku może prowadzić do rozwinięcia się chorób grzybowych trawnika. Szczególnie, jeśli pozostawimy je na trawie i przykryje je śnieg. Może to prowadzić do powstania pośniegowej pleśni.

Pamiętać należy, że właściele posesji zobligowani są do czyszczenia z zeschłych liści chodników przed ich domami. Mokre liście są niezwykle śliskie i mogą prowadzić do bolesnych w skutkach upadków - to kolejny powód, dla których warto je uprzątnąć. Tylko, co zrobić ze zgrabionymi liśćmi?

Grabienie liści/YouTube @Cellfast | w Twoim ogrodzie
Grabienie liści/YouTube @Cellfast | w Twoim ogrodzie
Grabienie liści/YouTube @Cellfast | w Twoim ogrodzie

Grabienie liści

Przy grabieniu liści najlepiej sprawdzą się grabie wachlarzowe (tzw. miotłograbie). Najlepiej wykonywać czynność grabienia w momencie, kiedy liście są suche. Namoknięte będą grabić się znacznie trudniej. Jeśli mamy do uprzątnięcia duży teren, najlepiej będzie sięgnąć po odkurzacz do liści bądź po dmuchawę - znacznie ułatwią nam pracę.

Wiele osób zastanawia się, czy może palić zgrabione liście. Prawo daje taką możliwość, ale tylko wtedy, gdy nasza gmina nie prowadzi selektywnej zbiórki odpadów. Jeśli gmina prowadzi selektywną zbiórkę odpadów, spalanie liści w ogrodzie i na działce nie wchodzi w grę.

Jakie mamy więc możliwości? Możemy liście ściółkować, wykorzystać je jako schronienie dla zwierząt w okresie zimy (wystarczy zgrabić je w jedno miejsce), możemy zrobić z nich naturalny kompost. Możemy też je wrzucić do pojemników na bioodpady.

Grabienie liści/YouTube @Target Zadbany Ogród
Grabienie liści/YouTube @Target Zadbany Ogród
Grabienie liści/YouTube @Target Zadbany Ogród

A co wy robicie z zeschłymi liśćmi?

To też może cię zainteresować: Domowy sposób na pielęgnację firanek. Pożółkłe staną się znowu białe

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wiadomo, jak mieszkał Krzysztof Krawczyk. Wdowa po artyście pokazała ich dom. Czy coś się zmieniło po odejściu artysty

O tym się mówi: Aleksandra Kwaśniewska zamieściła poruszający wpis. Sprawa jest niezwykle poważna