Minionej nocy spaliśmy krócej, niż to będzie nocy nadchodzącej. Dlaczego? Nocą, z 30 na 31 października przestawiamy nasze zegarki z godziny 3:00 na 2:00, co oznacza, że mamy o godzionę więcej snu.

Czy zmiana czasu pozostanie w Unii Europejskiej?

Aż 74,2 proc. Polaków chciałoby pozostać przy czasie letnim, gdyby zrezygnowano z sezonowych zmian czasu - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Parlament Europejski niedawno poparł zniesienie przesunięć czasowych. Jeszcze więcej Polaków, 78,3 proc., popiera decyzję Parlamentu Europejskiego, podczas gdy tylko 14,2 proc. chciałoby przestawiać zegarki dwa razy w roku, wynika z sondażu przeprowadzonego przez badaczkę CBOS.

W okresie letnim popołudnie ma o jedną godzinę więcej światła dziennego niż czas zimowy. Ministerstwo podało, że pomimo pewnych korzyści dla wielu sektorów przesunięcia czasowe powodują dyskomfort i są uciążliwe dla ludzi. Większość krajów poza Europą i Ameryką Północną nie dostosowuje swoich zegarów.

Regulacje dotyczące zmiany czasu są efektem dyrektywy Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku, która obowiązuje bezterminowo. Od 2002 r. okres letni kończy się w każdym państwie członkowskim o godzinie 1:00 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października.

W Polsce zmianę czasu wprowadzono po raz pierwszy w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Obowiązuje on nieprzerwanie od 1977 roku oo 1995 roku przejście z czasu letniego na zimowy nastąpiło miesiąc wcześniej w ostatnią niedzielę września. Podobnie było z przejściem od zimy do lata – w ostatnią niedzielę marca.

Jaki wolicie zostawić czas? Letni, czy zimowy?

O tym sie mówi: Ewa Krawczyk podjęła bardzo ważną decyzję. Chodzi o osobiste przedmioty po mężu

Zerknij: Uczestnik programu "Rolnik szuka żony" zdradził sekret powstawania programu. Zaskakujące fakty ujrzały światło dzienne