Jak przypomina portal "Wirtualna Polska", niedawno na bramie cmentarnej w Brzezinach pojawił się komunikat archidiecezji łódzkiej, w którym nakazano właścicielom grobów zdemontowanie ławeczek, które stoją przy grobach od lat. Mieszkańcy miejscowości nie kryją swojego oburzenia. Wielu z nich uważa, że jest to forma zemsty ze strony kurii, po tym jak wystąpili do sądu z pozwamu przeciwko niej, zarzucając jej wyzysk.

Mieskańcy nie kryją oburzenia

Jeden z mieszkańców Brzezin w rozmowie z dziennikarzami "Wiertualnej Polski" wskazuje, że ławki stoją tu od bardzo wielu lat i do tej pory nikomu nie przeszkadzał. "Pomsta do nieba" - kwituje kobieta, której rodzice zostali pochowani na brzezińskim cmentarzu przed czterdziestoma laty.

W swoim ogłoszeniu archidiecezja łódzka zabrania zabudowywania grobu wykraczające poza powierzchnię miejsca grzebalnego. Zakaz dotyczy zarówno ławek, jak i utwardzenia wokół grobu (np. za pomocą kostki brukowej). Zgodnie z tymi regulacjami rodziny, które otoczyły pomniki kostką i umieściły przy nich ławeczkę, będą zmuszone do ich usunięcia.

Mieszkańcy, szczególnie ci starsi, wskazują, że usunięcie ławek będzie dla nich problematyczne. Teraz mogą na nich przysiąść i nieco odpocząć. "Wirtualna Polska" zwróciła się do administracji cmentarza z prośbą o podanie terminu, do jakiego ławki i kostka brukowa mają zniknąć z brzezińskiego cmentarza. Nie zdecydowano się jednak udzielić odpowiedzi.

W rozmowie z "TVN24" rzecznik archidiecezji łódzkiej zwrócił uwagę na fakt, że regulamin nekropolii jasno wskazuje, że administracja w każdej chwili może poprosić o zdemontowanie wszelkiego rodzaju zabudowań, wykraczających poza obszar miejsca grzebalnego.

Duchowni powołują się również na liczne kontrole, jakie miały być prowadzone na cmentarzu w Brzezinach w ostatnim czasie. Mieszkańcy jednak nie wierzą w tego rodzaju argumenty. Wskazją, że brzeziński cmentarz nie jest jedynym, którym zarządza archidiecezja łódzka, ale tego rodzaju ogłoszenie pojawiło się tylko w Brzezinach. Są pewni, że to wynik składanych przeciw kurii pozwów o wyzysk przy pochówku bliskich

Co sądzicie o całej sytuacji?

To też może cię zainteresować: Krzysztof Jackowski ostrzega Polaków przed powtórką z historii. "I to będą pokazywać telewizje"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Elżbieta Jaworowicz zdobyła się na bardzo osobiste wyznanie. "Żałuję. Myślę, że moje życie lepiej by wyglądało"

O tym się mówi: Jarosław Kaczyński mógł mieć żonę. Wybrała ją dla niego sama Jadwiga Kaczyńska