Ofiary, jakie zostały poniesione z powodu ogłoszenia na świecie pandemii przewyższają liczę spodziewaną przez większość społeczeństwa. Dziennikarz Tomasz Lis postanowił w przeddzień pierwszego listopada, czyli Wszystkich Świętych wygłosić swoiste orędzie na łamach "Faktów po faktach".

"Pod względem liczby ofiar przekroczyliśmy już Piotrków Trybunalski"

Prężnie działający na mediach społecznościowych dziennikarz związany z Newsweekiem Tomasz Lis stwierdził, że nie dopełniliśmy obowiązku wobec ofiar Covid-19, w związku z dniem Wszystkich Świętych, podczas którego odwiedzamy groby zmarłych najbliższych.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Maciej Danek (@danekmaciej)

Jak zauważył, jest to czas modlitwy i zadumy, więc Polacy powinni mieć wyrzuty sumienia z powodu ogromnego zaniedbania związanego z ofiarami Covid-19. Dodał, że pandemia i poniesione przez nią ofiary są w naszym kraju największą społeczną tragedią od czasów II wojny światowej. Powinniśmy to przeżyć jako wspólnota podczas długiej zadumy i modlitwy - Mam wrażenie, że my, Polacy powinniśmy mieć wyrzut sumienia, bo z tego zobowiązania, uważam, że się nie wywiązaliśmy. Doszło do gigantycznego zaniechania czy zaniedbania. Jest bardzo wiele ofiar Covid-19. Mamy największą tragedią społeczną w Polsce od czasów II wojny światowej i nie przeżyliśmy czegoś takiego jak wspólna - najlepiej długa - chwila zadumy, refleksji, modlitwy.

Dziennikarz na antenie TVN24 postulował o organizację 31 października Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Covidu, o czym rozmawiał już między innymi z prymasem Polski arcybiskupem Wojciechem Polakiem, czy Jerzym Owsiakiem.

O tym się mówi: Agata Buzek i Jacek Braciak znowu osobno. Czy aktorka wróciła do byłego

Zerknij: Skandaliczna sytuacja na jednym z polskich cmentarzy. Mieszkańcy nie kryją oburzenia. O co chodzi