Jak podaje portal "O2", u pięciorga dzieci na Zakarpaciu (Ukraina) wykryto zakażenie polio. Wirusolog prof. Włodzimierz Gut przestrzega, że może to stanowić zagrożenie także dla mieszkańców naszego kraju.

Polio wykryte na Ukrainie

Medycy na ukraińskim Zakarpaciu wykryli pięć przypadków zakażenia polio. Żadne z dzieci nie było zaszczepione przeciwko tej niebezpiecznej chorobie. Na omawianym obszarze preparat przeciw polio przyjęło zaledwie 49 proc. dzieci. Jak wskazuje BBC powodem odmowy szczepienia przez rodziców mają być ich przekonania religijne.

Szczepienie/Youtube @Radio Białystok
Szczepienie/Youtube @Radio Białystok
Szczepienie/Youtube @Radio Białystok

Niestety zakażenia na Ukrainie nie są dobrą informacją również dla nas. Jak wskazuje wirusolog prof. Gut w rozmowie z Polską Agencją Prasową, niestety polio, jakie obecnie obserwujemy u naszych wschodnich sąsiadów jest inne niż to, jakie występowało w przeszłości. Szczep ten miał wyrosłym ze szczepionek, w okresie, kiedy do ich produkcji wykorzystywno żywy, ale osłabiony patogen.

Później w szczepionkach zaczęto wykorzystywać martwe wirusy, niestety te nie uodparniają na jelitową wersję poliomyelitis, a jedynie na tę, atakującą układ nerwowy zakażonej osoby. Prof. Gut nie ma wątpliwości, że jeśli nie będziemy szczepili naszych dzieci, to zwycięstwo nad polio, które ogłoszono zaledwie kilka lat temu (w 2015 roku), niestety przestanie być aktualne. "Może powrócić i znów siać spustoszenie" - przestrzega wirusolog.

Profesor Włodzimierz Gut/Youtube @ERGOHestia
Profesor Włodzimierz Gut/Youtube @ERGOHestia
Profesor Włodzimierz Gut/Youtube @ERGOHestia

Polio, nazywane chorobą Heinego-Medina, dotyka przede wszystkim dzieci poniżej piątego roku życia. Może doprowadzić do niedowładów i porażenia mięśni poprzez uszkodzenie układu nerwowego. Zakażenie może okazać się śmiertelne.

Co sądzicie o całej sytuacji?

To też może cię zainteresować: Oburzająca sytuacja w jednym z polskich miast. Lekarka i pielęgniarka nie udzieliły pomocy mężczyźnie, który zasłabł

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Bożena Dykiel żegna się z TVN. Powodem jest jej wypowiedź w programie śniadaniowym

O tym się mówi: Krzysztof Igor Krawczyk zdradził nieznane dotąd informacje o zdrowiu ojca. Ewa Krawczyk stanowczo zaprzecza. O co chodzi