Jak podaje portal "Pudelek", prezydent Andrzej Duda odniósł się do wydarzeń z pszczyńskiego szpitala, gdzie doszło do śmierci 30-letniej Izy. Przypomnijmy, kobieta trafiła do szpitala po tym, jak w 22 tygodniu ciąży, odeszły jej wody płodowe. Lekarze mieli czekać na obumarcie płodu. Niestety młoda matka zmarła w skutek wstrząsu septycznego. Jak skomentował te dramatyczne wydarzenia prezydent?

Wydarzenia w pszczyńskim szpitalu wywołały falę protestów

Wiele osób wiąże śmierć Izy z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, wydanym 22 października zeszłego roku. Sędziowie za niekonstytucyjną uznali jedną z trzech przesłanek umożliwiających dokonanie aborcji - tę dotyczącą wad płodu. Wskazują oni, że orzeczenie to wywołało "efekt mrożący". Medycy obawiają się podjąć decyzję, nie chcąc narazić się na odpowiedzialność karną.

Sama Iza pisała do swojej mamy rozpaczliwe wiadomości, w których przyznawała, że lekarze czekają na obumarcie płodu. Mówiła również o tym, że boi się sepsy, do której może doprowadzić czekanie z wykonaniem zabiegu. Niestety spełnił się najczarniejszy z możliwych scenariuszy i Iza zmarła.

Rządzący nie dostrzegają jednak związku pomiędzy orzeczeniem TK, a śmiercią młodej kobiety, która osierociła córkę i zostawiła męża. Politycy obozu władzy chętnie zarzucają za to opozycji polityczne wykorzystywanie ogromnej tragedii, jaką była śmierć 30-latki. Głos w sprawie zabrał także prezydent Andrzej Duda. Co powiedział?

Zmarła pani Iza/YouTube @Uwaga! TVN
Zmarła pani Iza/YouTube @Uwaga! TVN
Zmarła pani Iza/YouTube @Uwaga! TVN

Prezydent Andrzej Duda komentuje śmierć Izy

Do kwestii dramatycznych wydarzeń w pszczyńskim szpitalu odniósł się również prezydent Andrzej Duda. Z jego słów wynika, że jego zdaniem mogło tu dojść do błędu ze strony lekarzy, którzy pomimo istniejącej przesłanki do wykonania aborcji, nie zdecydowali się na jej przeprowadzenie.

Prezydent dodał również, że dużo się mowi o śmierci matki, a mało kto pochyla się nad tym, że doszło tu również do śmierci dziecka. "O tym, że zmarły tak naprawdę dwie osoby, a nie tylko jedna nikt nie mówi. Proszę o tym pamiętać, że to było dwoje żyjących ludzi" - powiedział prezydent.

Andrzej Duda/Youtube @Andrzej Duda
Andrzej Duda/Youtube @Andrzej Duda
Andrzej Duda/Youtube @Andrzej Duda

Zgadzacie się z opinią prezydenta Andrzeja Dudy?

To też może cię zainteresować: Pojawił się apel o wypłatę seniorom piętnastej emerytury. Kto mógłby liczyć na dodatkowe pieniądze

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Dwuletni chłopiec stał na parapecie okna na trzecim piętrze. Nagranie, które obiegło sieć, mrozi krew w żyłach. To nie był pierwszy raz

O tym się mówi: Barbara Kurdej-Szatan pod falą krytyki próbuje naprawić to, co narobiła. Wydała oświadczenie