Dzieci mają coraz gorszy wzrok. Badania przeprowadzone profilaktycznie w obszarze krótkowzroczności przez lubelskich lekarzy na czterystu uczniach, pokazały zatrważające wyniki.

Dzieci mają coraz gorszy wzrok? Wyniki badań wzroku zaniepokoiły lekarzy

Dane są zatrważające – przyznał jednemu z dzienników profesor Robert Rejdak, który jest kierownikiem Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie. Placówka wykonuje badania w obszarze związanym z programem "Dobrze Widzieć".

Jesteśmy po przebadaniu ponad czterystu dzieci. Jeszcze w tym tygodniu powinny zakończyć się badania w pierwszych wytypowanych szkołach. Będzie to około tysiąca dzieci — wyjaśnia specjalista. Jak dodał, planowano kierowanie do kliniki około 20-30 procent przebadanych dzieci.

Obecnie ta liczba wyniosła już 50 procent. Lekarz przyznał, że z racji tego, że bardziej porządana jest profilaktyka, niż konieczność leczenia, zgodzili się na udział w programie.

Wzrok odgrywa bardzo ważną rolę w procesie nauczania, a nigdy w naszej szkole nie było badań okulistycznych na taką skalę – przyznał dyrektor Szkoły Podstawowejnr 51 Marek Krukowski, od którego placówki zaczęto przesiewowe badania, podcas których sprawdzana jest krótkowzroczność oraz jej skutki. Informacje archiwizowane są z każdej szkoły na serwery. To ma ułatwić dogłębne przeanalizowanie oraz wyłożenie wyników i ich interpretację Ministerstwu Zdrowia.

O tym się mówi: Z życia wzięte. Kasjerka krytykuje zachowanie starszej pani. Odpowiedź seniorki wszyscy w sklepie zapamiętają na zawsze

Zerknij: Dwuletni chłopiec stał na parapecie okna na trzecim piętrze. Nagranie, które obiegło sieć, mrozi krew w żyłach. To nie był pierwszy raz