Jednym z głównych punktów ustaw będących częścią Polskiego Ładu stała się inna kwota wolna od podatku - 30 tysięcy złotych oznaczająca w przypadku mnóstwa osób uprawnionych do pobierania świadczeń emerytalnych, że ich emerytury zwolnione zostaną z podatku.

Ile zyskają niektórzy seniorzy?

Wejście w życie w 2022 roku Nowego Polskiego Ładu niosącego ze sobą kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych przyczyni się do tego, iż seniorzy pobierający świadczenia rentowe i emerytalne, które sięgają do 2,5 tysięcy złotych brutto, będą zwolnieni z płacenia podatku.

Dotyczy to 65 procent wszystkich świadczeniobiorców, jednak nic nie ulegnie zmianie w przypadku tych, którzy pobierają najniższe świadczenia do 1000 złotych. Seniorzy pobierający zaś najniższą emeryturę wynoszącą 1066 złotych, zyskać mają 70 zł miesięcznie.

Zasada jest prosta - im więcej senior otrzymuje z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, tym więcej zyskać ma na Nowym Polskim Ładzie i zmianie kwoty wolnej od podatku. Oznacza to, że świadczeniobiorca pobierający 2100 złotych otrzymać ma nawet 186 złotych więcej.

Przy pobieraniu świadczenia równego 2500 złotych brutto, otrzyma rocznie 2250 złotych więcej. Jednak zyskać mają także seniorzy pobierający większe świadczenia, albowiem zapłacą podatek wyłącznie od kwoty powyżej2500 złotych brutto. Nowelizacja zwiększa także drugi próg podatkowy do 120 tysięcy złotych, co także ma być korzystne dla wielu seniorów.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Synoptycy biją na alarm. Wichura zbliża się do Polski. Europa postawiona w stan gotowości

Zerknij: Szpital, do którego trafił Kamil Durczok zabrał głos w sprawie odejścia dziennikarza. Wydano oficjalne oświadczenie. Co się w nim znalazło