Królewska linia sukcesji dyktuje, że książę Karol w końcu obejmie tron, gdy królowa Elżbieta II zrzeknie się swojej pozycji. Jednak gdy książę w końcu zostanie królem, nie może tego zrobić jako Karol.

73- letni książę Karol od prawie wieku miał na celu brytyjską koronę jako pierwszy w linii sukcesji po królowej Elżbiecie II. Ale może to zrobić tylko wtedy, gdy obecny posiadacz korony zrezygnuje z kilkudziesięcioletnich rządów. Kiedy książę w końcu obejmie tron, mógł wybrać zupełnie inną drogę niż sugerowałaby tradycja, korzystając z mało znanej władzy królewskiej, stosowanej czasem przez nowych monarchów.

Dlaczego książę Karol zdenerwował mamę ponownym wyznaniem, że nie chce być królem?

Książę Karol spędził całe swoje życie czekając, aby zostać następnym monarchą Wielkiej Brytanii. Królowi wciąż brakuje czasu, by ostatecznie zająć swoje miejsce, ponieważ królowa nie ma zamiaru opuścić swojej pozycji przed śmiercią.

Kiedy to zrobi, Karol może zostać królem Karolem III, najnowszym monarchą noszącym jego imię od XVII wieku. Jednak nie ma gwarancji, że tak się stanie.

Poważna zmiana może nadejść na drodze brytyjskiej monarchii, zgodnie z przewidywaniami byłego trenera głosu księżnej Diany.

Podczas wywiadu dla The Sun Stewart Pearce, który był także bliskim przyjacielem zmarłej księżnej Walii, twierdził, że książę Karol może zrezygnować z tronu i przekazać go bezpośrednio swojemu synowi, księciu Williamowi, po śmierci królowej Elżbiety. „On [Karol] może nie objąć tronu, może wręczyć go swojemu młodemu synowi. Nie chce tego zrobić, to takie trudne zadanie” – powiedział Pearce.

Jak wyjaśnili eksperci z Wydziału Konstytucyjnego University College London: „To byłaby sprawa dla księcia Karola i parlamentu. Zgodnie z prawem zwyczajowym książę Karol zostanie automatycznie królem w momencie śmierci królowej”. Jej ostatni pobyt w szpitalu zmusił Karola ponownie do wyznania matce, że nie chce być królem. Wiadome jest, że choroba królowej i jej hospitalizacja są powodem uruchomienia wielu protokołów, które ciążą na Karolu zbyt dotkliwie. Ma świadomość, że skoro matka nie chce sama zreygnować z tronu, on zostanie królem tylko po jej śmierci.

Czy dlatego powiedział jej niedawno, że nie chce być królem?

Zerknij: Joanna Koroniewska nie używa nazwiska męża. Wszystko przez rodzinę Macieja. O co chodzi

Zerknij: Beata Tyszkiewicz już nie chce pokazywać się publicznie. Czy będzie musiała iść do domu opieki