Jak przypomina portal "Super Express", w styczniu seniorów czekają podwyżki świadczeń. Zwiększenie kwoty wolnej od podatku spowoduje, że większość emerytów dostanie wyższą emeryturę. Podwyżka świadczenia może mieć jedna wpływ na 500 plus dla seniorów - wszystko w związku z obowiązującym kryterium dochodowym.

500 plus dla niesamodzielnych seniorów

Pół miliona seniorów otrzymuje obecnie świadczenie 500 plus dla niesamodzielnych osób. Świadczenie to, może otrzymać każdy, kto spełni określone warunki. Jednym z podstawowych jest brak zdolności do samodzielnej egzystencji w związku z podeszłym wiekiem lub schorzeniami.

Senior/YouTube @Aktualności 360
Senior/YouTube @Aktualności 360
Senior/YouTube @Aktualności 360

W pełnej kwocie świadczenie wypłacane jest osobom, których dochód nie przekracza przyjętego przez ustawodawcę progu dochodowego na poziomie 1200 zł brutto. Wyższe dochody, pod warunkiem, że nie przekraczają 1700 zł, nie oznaczają braku możliwości pobierania świadczenia. Jest ono wówczas wypłacane na zasadzie "złotówka za złotówkę".

Aby po waloryzacji świadczeń emerytalnych i ich wzroście niezbędne jest podnoszenie progu dochodowego, aby seniorzy nie stracili prawa do zasiłku. Póki co, nie ma jednak informacji na temat tego, ile w przyszłym roku będzie wynosił próg dochodowy dla 500 plus dla seniorów. W ostatnich latach podnoszono je o 100 zł. Można więc zakładać, że i w 2022 roku będzie podobnie. Próg wynosiłby wówczas 1800 zł. To sprawi, że seniorzy nie stracą prawa do świadczenia.

Pieniądze/YouTube @UZdzicha
Pieniądze/YouTube @UZdzicha
Pieniądze/YouTube @UZdzicha

Myślicie, że rząd zdcyduje się na podniesienie progu dochodowego do tej kwoty, tak aby seniorzy nie stracili prawa do zasiłku?

To też może cię zainteresować: Filip Chajzer zdradził kulisy programu „Dzień dobry TVN”. Czy znany dziennikarz rywalizuje z pozostałymi prowadzącymi porannego show

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Donald Tusk stracił prawo jazdy. Czy były premier będzie korzystał z prywatnego kierowcy opłacanego przez podatników

O tym się mówi: Spór parafian i jednej z archidiecezji w Polsce nadal trwa. Wierni mają dość płacenia horrendalnych cen za pochówek bliskich