Francisca Susano, pieszczotliwie nazywana Lola Iska, zmarła w poniedziałek wieczorem w swoim domu na Filipinach. Rząd jej rodzinnego miasta Kabankalan w Negros Occidental potwierdził tę wiadomość w mediach społecznościowych.

Jaka jest tajemnica długowieczności najstarszej osoby n świecie?

Urzędnicy twierdzą, że superstulatka była ostatnią żyjącą osobą na świecie, urodzoną w XIX wieku. Dokumenty mówią, że urodziła się 11 września 1897 roku – rok przed zrzeczeniem się przez Hiszpanów panowania na Filipinach.

W tym samym roku wynaleziono łyżkę do lodów, a Marconi wysłał pierwszą transmisję radiową przez morze. Przyczyna śmierci Loli nie została jeszcze ustalona, ​​powiedział CNN Filipiny urzędnik ds. informacji publicznej miasta, Jake Carlyne Gonzales. Zostanie przetestowana na Covid, ale nie uważa się, że miała jakiekolwiek objawy choroby.

Rekordowy wiek Loli – o dwa lata więcej niż najstarszy na świecie – został potwierdzony przez lokalnych urzędników. Ale zmarła, zanim roszczenie zostało niezależnie zweryfikowane. Jeszcze we wrześniu Guinness World Records wciąż badał dokumenty potrzebne do oficjalnego uznania jej za najstarszą osobę na świecie.

Na Facebooku władze miasta Kabankalan powiedziały: „Ze smutkiem w sercu otrzymaliśmy wiadomość, że nasza ukochana Lola Francisca Susano zmarła wczesnym poniedziałkowym wieczorem 22 listopada. „Lola Iska jest uważana za najstarszą osobę w Negros Occidental i na Filipinach. „Burmistrz Pedro Zayco, wiceburmistrz Raul Rivera i wszyscy urzędnicy miasta, a także wszyscy mieszkańcy miasta Kabankalan składają kondolencje i modlą się z rodziną Loli Iska w okresie żałoby. "Lola Iska na zawsze pozostanie naszą inspiracją i dumą."

Uważa się, że sekret jej długiego życia to dieta składająca się głównie z warzyw i odrobiny mięsa bez wieprzowiny. Przypisuje również, że niepicie alkoholu odgrywa dużą rolę w jej długim życiu.

O tym się mówi: Joanna Koroniewska odpowiada agresywnemu internaucie. Jej życie nie było usłane różami

Zerknij: Dodatkowe wsparcie dla rodziców. Można otrzymać nawet 630 zł na dziecko. Komu będą one przysługiwały