Jak podaje portal "Parenting", przyspieszyły prace nad projektem nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wśród nowych regulacji znajduje się wprowadzenie tak zwanych alimentów natychmiastowych. Ich wysokość będzie skorelowana z pensją minimalną w 2022 roku.

Czym są alimenty natychmiastowe?

W ministerstwie sprawiedliwości trwają obecnie prace nad projektem nowelizacji przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jedna ze zmian dotyczy wprowadzenia tzw. alimentów natychmiastowych, które mają uprościć procedury i przyspieszyć czas przyznania świadczenia.

Składanie wniosku ma odbywać się na uproszczonym formularzu. Jego rozpatrzenie ma wynieść maksymalnie 14 dni. Wysokość alimentów natychmiastowych powiązana będzie z wysokością minimalnego wynagrodzenia (od stycznia 2022 roku będzie ono wynosiło 3 tysiące złotych brutto).

Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360

Na jakie kwoty mogą liczyć rodzice?

W przypadku jednego dziecka osiągną wysokość 21 proc. minimalnego wynagrodzenia, co daje kwotę 630 złotych. W przypadku dwójki dzieci ma to być 19 proc. najniższego wynagrodzenia (1140 zł). Na trójkę dzieci otrzymamy 1530 złotych (17 proc. minimalnego świadczenia). W przypadku rodzin wielodzietnych, w których jest piątka lub więcej dzieci, alimenty będą wynosiły 13 proc. wynagrodzenia. W przypadku pięciorga dzici będzie to kwota 1950 złotych, na każde kolejne będzie to dodatkowe 390 złotych.

Pieniądze/YouTube @DDA Beczka
Pieniądze/YouTube @DDA Beczka
Pieniądze/YouTube @DDA Beczka

W przypadku, kiedy wysokość alimentów nie będzie wystarczająca dla pokrycia kosztów utrzymania dziecka, rodzic będzie mógł walczyć w sądzie o wyższą kwotę. Będzie się to odbywało niezależnie od przyznanych wcześniej alimentów natychmiastowych.

Jak oceniacie planowane zmiany?

To też może cię zainteresować: Miejsce ostatniego spoczynku Kamila Durczoka wzrusza do łez. Jak wygląda po tygodniu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Smutne wieści płyną ze świata sportu. Odszedł wybitny Olimpijczyk, mistrz w skokach i biegach narciarskich

O tym się mówi: Tak zimno jeszcze nie było. W jednym z obszarów naszego kraju temperatura odczuwalna spadła do minus 36 stopni