W mediach pojawiła się informacja na temat rządowej decyzji określającej prawo jawności majątków rodzin polityków.

Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję w czwartek o tym, że przepisy dotyczące oświadczeń majątkowych najważniejszych z urzędników państwowych, określające stosunek do majątku ich potomstwa małżonków i przysposobionych dzieci ąą niekonstytucyjne.

Nowe zarządzenie TK może się nie spodobać wielu politykom

To orzeczenie zapadło większością głosów. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż poddane w wątpliwość przepisy są ściśle związane z całością uchwalonych regulacji w 2019 roku.

Jak wiemy, jawność majątków bliskich polityków stała się gorącym tematem w 2019 roku. Było to owocem kontrowersji związanej z publikacją jednego z poczytnych tygodników dotyczącą premiera Mateusza Morawieckiego, który razem z małżonką Iwoną nabył 15 hektarów gruntów wydając na nie 700 tysięcy złotych.

Grunty te kupił od wrocławskiego Kościoła, a rzeczoznawca ustalił, że w 1999 roku owe grunty warte były niemalże cztery miliony złotych. Mateusz Morawiecki nie ujął zakupionych w 2002 roku gruntów w swoim oświadczeniu majątkowym, dzięki zabiegowi polegającym na dokonaniu częściowej rozdzielności majątkowej ze swoją małżonką.

Ustawa regulująca sprawę jawności majątku rodzin najważniejszych osób sprawujących urząd państwowy, uchwalona została przez sejm 11 września 2019 roku.

Wynika z tej ustawy, że wszystkie osoby sprawujące najważniejsze urzędy w państwie zobowiązane będą do objęcia w swoim oświadczeniu majątkowym wszelkich informacji na temat majątków osobistych dzieci, małżonków, oraz osób będącym w pożyciu wspólnym.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Kolejny skandal w rodzinie królewskiej. W tle książę Harry. Wszystko przez film o księżnej Dianie

Zerknij: Była żona Kamila Durczoka zdobyła się na bardzo osobiste wyznanie. "Zabolało nas bardziej, niż można było się spodziewać"

Nie przegap: Aida Kosojan-Przybysz nie ma dobrych wieści o 2022 roku. Co zobaczyła wizjonerka