Jak podają media, wchodzi właśnie w życie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wchodzący w skład nowego polskiego ładu.

Jakie zmiany w programie Rodzina 500 Plus?

Styczeń przyszłego roku przyniesie rodzicom dzieci możliwość otrzymania kolejnego zastrzyku pieniężnego. Pewna grupa będzie mogła liczyć nawet na 12 tysięcy złotych. Rząd postanowił zagwarantować, że jego głównym celem jest niesienie wsparcia polskim rodzinom, co jest powodem wprowadzenia dodatkowego świadczenia dla rodzin z dziećmi.

Nowa ustawa została już uchwalona i oczekuje podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Miałaby ona zacząć obowiązywać od stycznia przyszłego roku. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma za zadanie odpowiadanie na rodzinne potrzeby. Polegać ma na pokrywaniu pewnej części kosztów utrzymania małych dzieci.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy z założenia ma pełnić funkcję uzupełnienia funkcjonującej aktualnie dodatkowej bonifikaty w projekcie rodzinnym 500 Plus, która obejmuje dopłatę w wysokości 500 zł miesięcznie na każde dziecko.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy obejmować mam każde długie, oraz kolejne dziecko od 12 miesiąca życia do 36 miesiąca życia. Łącznie kwota przypadająca na każde dziecko może sięgnąć nawet 12 000 zł.

Ciekawostką jest to, że rodzice będą mogli zdecydować, czy będą chcieli otrzymać dodatkowe świadczenie przez 24 miesiące w wysokości 500 zł, czy raczej będą woleli powstrzymywać dodatkowe świadczenie przez okres jednego roku miesięcznie po 1000 zł - To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę - napisano na rządowej stronie.

O tym się mówi: Zamek Windsor przywitał już świąteczne dekoracje. Jak wygląda choinka u Elżbiety II

Zerknij: Rząd chce dać Polakom dodatkowe pieniądze. Można będzie otrzymać 1000 złotych. Na co