Wielu Polaków zastanawia się obecnie, jak będą wyglądać w ich domach tegoroczne Święta Bożego Narodzenia. W obliczu galopującej wręcz inflacji miliony obywateli z pewnością muszą przygotować się na znacznie skromniejszą wieczerzę i świąteczne prezenty, albo wydanie znacznie większej kwoty, niż to było zanim została ogłoszona pandemia.

Według statystyk i danych przekazywanych przez ekspertów, z powodu poważnych kłopotów w dostawie nowoczesnej elektroniki, wielu Polaków nie uświadczy w tym roku pod choinką prezentów w postaci sprzętu elektronicznego. Analitycy Deloitte w swym raporcie podają informacje, które zmartwią wielu z nas.

Co znajdziemy w tym roku pod choinką i ile wydamy na prezenty?

Według nich, z okazji Świąt Bożego Narodzenia średnio będziemy musieli wydać około 2129 zł, co w przeliczeniu daje o 11% większą kwotę, niż rok temu. Jeśli nie będziemy chcieli zrezygnować z ilości i jakości prezentów, jakie zwykle robimy swoim najbliższym, będziemy musieli przeznaczyć na nie w uśrednieniu około 333 zł w tym roku. To daje powyżej 55% więcej, niż wydaliśmy na prezenty w zeszłym roku.

Należy pamiętać o doliczeniu do tej kwoty funduszy na napoje i żywność, których nie może zabraknąć w okresie świątecznym. Wydamy na nie wówczas o 10% więcej, niż rok temu. Raport Deloitte zawiera także prognozę dotyczącą przedmiotów, jakie w tym roku możemy znaleźć pod choinką. Analizy wykazały, że najprawdopodobniej będą to zabawki, książki, kosmetyki, a także gry planszowe. Każdy, kto gustuje w elektronice może być w tym roku zawiedziony.

Dodatkową informacją podaną w raporcie jest metoda dokonania zakupów świątecznych. Jak podaje Deloitte, około 47% budżetu przeznaczonego na Święta Bożego Narodzenia wydanych będzie przez Polaków za pośrednictwem sklepów internetowych. Około 85% owego budżetu stanowić będą zakupy uiszczone sklepach stacjonarnych, w których zaopatrywać się będziemy w produkty spożywcze. Należy także pamiętać, że w zeszłym roku rząd rekomendował rezygnację z podróży, w związku z powyższym tegoroczne święta Bożego Narodzenia wielu Polaków może spędzić poza miejscem zamieszkania, co oznacza kolejne wydatki na podróże.

Co o tym sadzicie?

O tym się mówi: Lionel Messi podjął ważną decyzję. Odda swoją siódmą Złotą Piłkę. Kto ją otrzyma

Zerknij: Jarosław i Oliwia Bieniuk wyznali, co czuli po stracie Anny Przybylskiej. Te słowa wzruszają do łez