Czasem bywa tak, że problemy budżetowe danego miasta przekraczają możliwości samorządowców. Jeśli jednak są oni na tyle kreatywni, by stawić czoła problemom, nic nie stoi na przeszkodzie, aby znaleźć rozwiązania na budżety na każdy rok.

Radni Krakowa zmierzyć się musieli z rozczarowująco małą ilością nowych inwestycji, jakie miałyby być uwzględnione projekcie budżetu prezydenta miasta. Jak podaje "Super Express", znaczna część środków finansowych dostępnych z budżetu miałaby znaleźć swoje przeznaczenie w rozpoczętych już inwestycjach.

Jak twierdzi radny Łukasz Wantucha, rozwiązaniem problemu braku nowych inwestycji w Krakowie byłoby znalezienie funduszy wyprzedaży przynależnych do samorządu miejskiego budynków.

To może oznaczać poważną wyprzedaż majątku miasta

Późna jesień jest okresem, w którym radni polskich miast zasiadają do debaty, aby ustalić i ukształtować budżet na następny rok. Niestety wygląda na to, że aktualne debaty nie przynoszą zbyt optymistycznych rezultatów. Potężna inflacja i ogólna atmosfera bankructwa całego kraju nie sprzyjają generowaniu środków na nowe inwestycje. Wiele z tych już rozpoczętych stanowi palący i naglący problem.

Okazuje się, że nowy polski ład mający pomóc Polakom stanąć na nogi niestety wszystkim uszczupla środki finansowe. Dzięki decyzjom rządowym ceny energii, paliwa, a co za tym idzie wszystkiego innego poszybowały w górę, czego nie jest w stanie załatwić wzrost minimalnych pensji. Wielu prezydentów miast zdołało już skorzystać z podwyżek wynagrodzeń uwzględnionych w nowej ustawie, a kwoty ich wypłat w wielu przypadkach sięgnąć mają ponad 20 tysięcy miesięcznie.

Zmiany podatkowe zawarte w programie polskiego nowego ładu mocno uszczupliły dochody jednostek terytorialnego samorządu. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zabrał głos w tej sprawie - Naszemu miastu, podobnie jak innym samorządom w Polsce, w 2022 roku przyjdzie się zmierzyć z wyjątkowo trudną sytuacją. Będziemy realizować budżet przy ograniczonych środkach, przy równocześnie rosnących kosztach funkcjonowania samorządu. To wyzwanie będzie potęgować skutki wciąż rosnącej i trwającej pandemii.

Czy wyprzedaż majątku rozwiąże problem na dłużej?

O tym się mówi: Najnowsza wizja Krzysztofa Jackowskiego zaniepokoiła jego samego. Co nas czeka w 2022 roku

Zerknij: Smutne wieści płyną z całego świata. Odeszła gwiazda serialu "Moda na sukces". Ogromna strata