Jak podaje portal "Super Express", już niebawem świadczenia rencistów i emerytów będą wyższe. Już od 1 stycznia 2022 roku zdecydowana większość seniorów może liczyć na wyższe świadczenia. Wszystko dzięki podniesieniu kwoty wyższej od podatku. Do tego dochodzi marcowa waloryzacja i wypłacana corocznie w kwietniu czternasta emerytura.

Emerytura bez podatku

Już 1 stycznia 2022 roku zacznie obowiązywać wyższa kwota wolna od podatku. Podniesienie jej sprawi, że większość seniorów otrzyma wyższe świadczenia, bo ich renty i emerytury nie będą obciążone podatkiem. Z podatku zwolnione będą całkowicie osoby, których świadczenie nie przekracza 2500 zł brutto.

Pieniądze/YouTube @Świat Wokół Nas
Pieniądze/YouTube @Świat Wokół Nas
Pieniądze/YouTube @Świat Wokół Nas

Osoby pobierające minimalne świadczenie w kwocie 1066 zł na rękę, otrzymają o około 70 złotych więcej. Dla osób pobierających świadczenie w kwocie 2100 zł, wzorst będzie jeszcze wyższy i wyniesie nawet 186 zł. Ci seniorzy, których świadczenie przekracza 2500 zł zapłacą jedynie podatek powyżej tej sumy.

Niestety założenia Nowego Ładu nie dla wszystkich seniorów okażą się korzystne. Mowa tu przede wszystkim o tych seniorach, których emerytura przekracza 4500 zł. Wszystko przez wyższą składkę zdrowotną. Ich świadczenie będzie niższe o około 40 zł. Im wyższ świadczenie, tym wyższe potrącenie.

Seniorzy/ YouTube @Empik
Seniorzy/ YouTube @Empik
Seniorzy/ YouTube @Empik

Gdyby nie zmiany wprowadzone w składce zdrowotnej, seniorzy zyskaliby jeszcze więcej. Do tej pory składka zdrowotna wynosiła 9 proc. Istniała jednak możliwość odliczenia od podatku aż 7,75 proc. Rząd zdecydował się o utrzymaniu stawki na tym samym poziomie, choć zlikwidował możliwość odliczenia jej od podatku.

Co sądzicie o wprowadzonych zmianach?

To też może cię zainteresować: Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie tarczy antyinflacyjnej. Już niebawem ceny za energię, gaz i paliwo pójdą w dół

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Paulina Sykut-Jeżyna opublikowała serię uroczych zdjęć z okazji urodzin córki. Róża ma już pięć lat

O tym się mówi: Tomasz Stockinger nie ma dobrych wieści. Aktor musi się zmierzyć z dużym problemem. O co chodzi