Jednym ze sposobów obniżenia rachunków za ogrzewanie jest wiedza, jak wykrywać i zapobiegać utracie ciepła w domu. Ponieważ Twój dom nie jest szczelny, ciepłe powietrze może przedostawać się przez małe szczeliny lub pęknięcia.

Ociepl swój dom za darmo, utrzymując ciepło w środku. Nie pozwól, aby ciepło uciekało, kiedy tylko to możliwe, całkowicie zamykaj okna i drzwi.

Możesz wietrzyć, ale nie wyziębiaj

Nawet pozostawienie jednego okna uchylonego może spowodować spadek temperatury, więc zachowaj czujność. Oprócz usuwania warunków atmosferycznych i uszczelniania przewiewów wokół okien, wybór zabiegów na okna może mieć duży wpływ na koszty ogrzewania domu.

Izolowane zasłony oszczędzają energię, pomagając zmniejszyć przeciągi i utratę ciepła (kolejną zaletą zasłon izolowanych jest to, że pomagają również blokować dźwięk), ale korzyści będą zależeć od rodzaju zasłon, które wieszasz.

Pieczeniem i gotowaniem ogrzewasz kuchnię

Pieczenie lub gotowanie posiłków w domu nie tylko pomoże Ci zaoszczędzić na rachunkach w restauracji i kosztach zakupów, ale także pomoże obniżyć rachunki za ogrzewanie. Ciepło z pieca lub piekarnika pomoże ogrzać Twoją kuchnię. Po zakończeniu pieczenia wyłącz piekarnik i pozostaw drzwi lekko uchylone, aby ciepłe powietrze mogło uciec i ogrzać kuchnię.

Znaczna ilość ciepła jest tracona przez zimne podłogi, zwłaszcza jeśli masz podłogę z twardego drewna lub kamienia. Kładąc dywan, możesz zapobiec utracie ciepła na zimnej podłodze. Zainstaluj inteligentny termostat, który możesz zaprogramować tak, aby regulował temperaturę podczas Twojej nieobecności lub podczas snu.

Jeśli nie używasz zimą któregoś z pomieszczeń, ogranicz ogrzewanie go do minimum - jedynie w celu zapobiegania powstawaniu wilgoci i pleśni.

O tym się mówi: Zaczynają się dokładne świąteczne porządki. Jak szybko oczyścić trudnodostępne zakamarki

Zerknij: To jeden z częściej popełnianych błędów. To przez niego gwiazda Betlejemska nie zakwita