Dnia 13 grudnia 1981 roku władze Rzeczypospolitej podjęły decyzję o wprowadzeniu w kraju stanu wojennego w celu zgłoszenia dążenia polskich obywateli do życia w dobrobycie i wolności. Milicja wraz z wojskiem pacyfikować musiały robotników, którzy wyszli na ulicę by strajkować.

Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce pociągnęło za sobą mnóstwo ofiar

Aresztowani zostali działacze "Solidarności" wraz z antykomunistycznym podziemiem. W czasie trwania dwuletniego stanu wojennego poniosło śmierć około 40 osób, według oficjalnych podań.

Każdego roku, 13 grudnia organizowane są obchody rocznice wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Będą one w bieżącym roku dość wyjątkowe, gdyż wypada pełna rocznica czterech dekad minionych od tamtych wydarzeń.

Wielu Polaków w tym dniu o godzinie 19:30 uczci pamięć ofiar okresu stanu wojennego minutą ciszy, oraz zapaleniem świecy umieszczonej w oknie. Akcja Zapal Światło Wolności popierana jest przez Instytut Pamięci Narodowej wspierany przez Biuro Programu "Niepodległa".

Andrzej Duda jest patronem tej akcji, nawołuje on do uczczenia pamięci o bohaterach - Na znak tej pamięci zapalmy Światło Wolności. Niech jego płomień przypomni o ofiarach oraz o zwycięskiej walce ze zniewoleniem i o odzyskaniu wolnej Polski. Jak podaje "Super Express", transmisję z tych ważnych wydarzeń wieczornych tego dnia, będzie można obejrzeć w Telewizji Polskiej.

O tym się mówi: Kalendarz niedziel handlowych 2021. Ile razy jeszcze zrobimy niedzielne zakupy w tym roku

Zerknij też tutaj: Kolejny sekret Krzysztofa Krawczyka wyszedł na jaw. Wspomina o tym wdowa po artyście