Dnia 13 grudnia 1981 roku władze Rzeczypospolitej podjęły decyzję o wprowadzeniu w kraju stanu wojennego w celu zgłoszenia dążenia polskich obywateli do życia w dobrobycie i wolności. Milicja wraz z wojskiem pacyfikować musiały robotników, którzy wyszli na ulicę by strajkować.
Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce pociągnęło za sobą mnóstwo ofiar
Wyświetl ten post na Instagramie
Aresztowani zostali działacze "Solidarności" wraz z antykomunistycznym podziemiem. W czasie trwania dwuletniego stanu wojennego poniosło śmierć około 40 osób, według oficjalnych podań.
Każdego roku, 13 grudnia organizowane są obchody rocznice wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Będą one w bieżącym roku dość wyjątkowe, gdyż wypada pełna rocznica czterech dekad minionych od tamtych wydarzeń.
Wielu Polaków w tym dniu o godzinie 19:30 uczci pamięć ofiar okresu stanu wojennego minutą ciszy, oraz zapaleniem świecy umieszczonej w oknie. Akcja Zapal Światło Wolności popierana jest przez Instytut Pamięci Narodowej wspierany przez Biuro Programu "Niepodległa".
Wyświetl ten post na Instagramie
Andrzej Duda jest patronem tej akcji, nawołuje on do uczczenia pamięci o bohaterach - Na znak tej pamięci zapalmy Światło Wolności. Niech jego płomień przypomni o ofiarach oraz o zwycięskiej walce ze zniewoleniem i o odzyskaniu wolnej Polski. Jak podaje "Super Express", transmisję z tych ważnych wydarzeń wieczornych tego dnia, będzie można obejrzeć w Telewizji Polskiej.
Wyświetl ten post na Instagramie
O tym się mówi: Kalendarz niedziel handlowych 2021. Ile razy jeszcze zrobimy niedzielne zakupy w tym roku
Zerknij też tutaj: Kolejny sekret Krzysztofa Krawczyka wyszedł na jaw. Wspomina o tym wdowa po artyście