Jak podaje portal "O2", chorzy na mukowiscydozę mieli nadzieję, że będą mieli szansę przyjmować ratujący ich życie lek. Niestety jedna decyzja resortu zdrowia przekreśliła ich szanse na ratunek. Lekarze, chorzy na tę śmiertelną chorobę oraz ich bliscy są zdruzgotani.

Złe wieści z resortu zdrowia

W miniony czwartek przedstawiciel ministerstwa zdrowia Maciej Miłkowski przekazał złe wiadomości dla chorych na mukowiscydozę. Z podanych przez niego informacji wynika, że na razie lek ratujący życie chorych nie zostanie wpisany na styczniową listę leków refundowanych. Wszystko przez fakt, że resort zdrowia nie doszedł do porozumienia z przedstawicielami firmy farmaceutycznej.

Niezwykle drogi lek podlega już refundacji w wielu europejskich krajach, w tym u naszych bezpośrednich sąsiadów Czechów, Niemców i Słowaków. Resort zdrowia przyznał, że nie może zdradzić szczegółów negocjacji i wyjaśnić, na czym polegają rozbieżności stanowisk obu stron. Chorzy i ich bliscy nie kryją rozgoryczenia takim obrotem spraw. Chorym bez leku grozi śmierć.

Szpital/YouTube @TV Gorzów
Szpital/YouTube @TV Gorzów
Szpital/YouTube @TV Gorzów

Czym jest mukowiscydoza?

Mukowiscydoza jest jedną z chorób genetycznych, która skutkuje poważnymi i groźnymi dla życia zmianami w układzie oddechowym oraz pokarmowym. Lek Kaftrio pozwala pomóc 90 proc. zmagających się z tym schorzeniem. Niestety koszty leczenia są wysokie. Roczna terapia to koszt rzędu 1 miliona złotych.

Producent leku przekazuje go nieodpłatnie tym pacjentom w Polsce, u których doszło do bezpośredniego zagrożenia życia. Niestety pozostali chorzy muszą opłacać swoją terapię samodzielnie i w najbliższym czasie to się nie zmieni.

Apteka/YouTube @dlaCiebietv
Apteka/YouTube @dlaCiebietv
Apteka/YouTube @dlaCiebietv

Co sądzicie o takiej decyzji?

To też może cię zainteresować: Znane polskie gwiazdy pojawiły się na charytatywnym pokazie mody „Gwiazdy dzieciom”. Kogo mogliśmy zobaczyć na wybiegu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Premier Mateusz Morawiecki uderza w decyzję Rafała Trzaskowskiego. Nie trzeba było długo czekać na zaskakującą odpowiedź prezydenta Warszawy

O tym się mówi: Pojawiły się najnowsze prognozy dotyczące waloryzacji rent i emerytur w 2022 roku. Czy seniorzy będą mieli powody do zadowolenia