Jak podaje portal "Super Express", pojawiły się nowe dane szacunkowe Narodowego Banku Polskiego dotyczące przyszłorocznej waloryzacji. Jeśli wierzyć tym danym, to zarówno w przyszłym, jak i 2023 roku seniorzy mogą liczyć na naprawdę wysoką waloryzację świadczeń. Najwięksi szczęśliwcy zyskaliby nawet dwieście złotych w skali miesiąca. Poznajcie szczegóły.

Prognozy na 2023 rok

Każdego z nas dotykają skutki wszechobecnej drożyzny i szalejącej inflacji. Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński prognozuje, że w 2022 roku choć inflacja będzie podwyższona, to zacznie spadać. Glapiński wskazuje wartość wskaźnika może osiągnąć wartość 5 procent. Przy prognozownym wzroście płac na poziomie 7,8 procent, oznaczałoby to, że w 2023 wskaźnik waloryzacji znalazłby się na poziomie 6,56.

Prezes NBP Adam Glapiński/YouTube @Janusz Jaskółka
Prezes NBP Adam Glapiński/YouTube @Janusz Jaskółka
Prezes NBP Adam Glapiński/YouTube @Janusz Jaskółka

Zgodnie z przedstawionymi prognozami, seniorzy o najniższych świadczeniach mogliby zyskać co miesiąc od 67-90 złotych. Przy założeniu, że waloryzacja będzie miała charakter procentowy, na największy wzrost świadczeń mogliby liczyć ci, którzy mają wyższe emerytury. Emerytura w wysokości 2800 złotych, oznaczałaby aż 180 zł więcej.

Waloryzacja 2022

Pamiętać należy, że tak dalekie wybieganie w przyszłość, obarczone jest dużym ryzykiem błędu. Wystarczy wspomnieć, że na 2021 rok cel inflacyjny NBP wynosił 2,5 procent, tymczasem szacunki ekonimistów wskazują, że ostatecznie inflacja osiągnie około 6,8 proc. Jest więc to spore przekroczenie założeń.

Stąd też przyjąć należy, że z pewnością przyszłoroczna waloryzacja świadczeń będzie wyższa od zakładanych 4 proc. Przy 6,8 proc. najniższe świadczenia mogłyby wzrosnąć o około 67 złotych. Im wyższe świadczenie, tym wyższa kwota waloryzacji. Przykładowo seniorzy z emeryturą w kwocie 3314 zł, otrzymywaliby co miesiąc o 225 złotych więcej.

Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360

Co sądzicie o prognozach waloryzacji emerytur w nadchodzących dwóch latach?

To też może cię zainteresować: Zaskakujące zachowanie gościa programu „Sprawa dla reportera”. Widzowie kompletnie nie spodziewali się takiej awantury

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Poczta Polska mieszkańcom tych miast dostarczy paczki w weekend. Kto dostanie przesyłkę 12 grudnia w niedzielę

O tym się mówi: Nowy produkt finansowy polecany przez rząd. Czy Urząd Skarbowy może nam oddać nawet 3 tysiące zł