"Wirtualna Polska" postanowiła omówić temat związany z wyborem ryby na wigilijny stół. Bez dania przyrządzonego z ryby wielu Polaków nie wyobraża sobie Wigilijnej wieczerzy.

Poza oczywistymi zaletami spożywania ryby bogatej w cenne składniki odżywcze, powinniśmy jednak zwrócić uwagę na wiele innych aspektów mających kluczowe znaczenie w wyborze ryby, gdyż źle podjęta decyzja może nieść ze sobą bardzo przykre konsekwencje.

Jaki zatem gatunek ryby wybrać, aby mieć pewność że poza składnikami odżywczymi nie będzie ona zawierała różnych szkodliwych substancji, nie będzie skażona żadną chorobą, ani zanieczyszczona metalami ciężkimi, syntetykami, ani hormonami wzrostu czy antybiotykami.

Ważne są warunki hodowlane, pasza, miejsce pochodzenia

Okazuje się, że gdy wybieramy się do supermarketu po rybę, aby zjeść zdrowy i bogaty w dobre dla organizmu składniki posiłek, mamy znikome szanse na kupienie ryby, która będzie spełniać wszystkie warunki dotyczące zdrowego odżywiania.

Większość z gatunków ryb dostępnych na polskim rynku niestety zawiera mnóstwo substancji szkodliwych dla zdrowia. Dostają się one do mięsa ryb już na etapie hodowli, gdyż w celu zwiększenia ilości sztuk karmione są pożywieniem zawierającym na przykład antybiotyki, hormony, inne substancje przyspieszające przyrost masy ciała.

Bardzo istotne jest także miejsce pochodzenia ryby, gdyż na przykład tuńczyk, czy panga zawierają w sobie bardzo dużo metali ciężkich, antybiotyków czy hormonów wzrostu. Na podstawie wyników badań przeprowadzonych na mięsie pangi stwierdzono, że około 70% sztuk eksportowanych na tereny europejskie nosi znamiona skażenia bardzo niebezpiecznymi drobnoustrojami.

Gardłosz Atlantycki natomiast nie nadaje się do spożycia na przykład dla kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią, gdyż ryba ta bardzo często zawiera w sobie kadm, cynk, ołów, czy rtęć.

Gardłosz Atlantycki dożywa nawet do 150 lat, co niestety wpływa na zwiększone kumulowanie się z nim metali ciężkich.

Wszyscy miłośnicy ryby maślanej Także powinni Zastanowić się nad wyborem sztuk z hodowli znanych i sprawdzonych. Należy pamiętać, że ryba maślana zawiera w sobie tłuszcz bogaty w ogromną ilość estrów parafiny nieprzyswajalnych przez ludzki organizm, co po spożyciu mięsa ryby maślanej może skutkować dolegliwościami bólowymi brzucha, nudnościami i wymiotami, a nawet problemami z sercem i ze zmianami skórnymi.

Wychodzi na to, że aby spożyć jak najbardziej korzystną dla naszego organizmu rybę, należy zaopatrzyć się z nią u znanego hodowcy, który nie prowadzi działalności na szeroką skalę. Warunki hodowli ryby powinny być dla niej sprzyjające, a miejsce nie powinno być niczym skażone.

O tym się mówi: Dorota Wellman powiedziała, co myśli o jednym z pomysłów ministerstwa zdrowia. Padły niezwykle kontrowersyjne słowa

Zerknij: Pojawiły się najnowsze prognozy dotyczące waloryzacji rent i emerytur w 2022 roku. Czy seniorzy będą mieli powody do zadowolenia