Jak podaje portal "Super Express", we wtorek 14 grudnia Sejm zajął się projektem wprowadzającym tak zwane emerytury stażowe. Mogliby z niego skorzystać wszyscy, którzy urodzili się po 1948 roku. Musieliby spełnić jednak określony warunek. Jaki?

Emerytury stażowe

W sprawie wprowadzenia do polskiego systemu emerytalnego emerytur stażowych, powstały aż dwa projekty. Jeden z nich, jest projektem obywatelskim i został stworzony przez "Solidarność". Drugi został przygotowany przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Wypracowaniem szczegółowych rozwiązań w tym zakresie zajęła się powołana w maju przez prezydenta Rada do spraw Społecznych. Spełnienie tych dwóch podstawowych kryteriów dałoby możliwość przechodzenia na emeryturę jeszcze przed osiągnięcim powszechnego wieku emerytalnego.

Jednym z podstawowych założeń projektu wprowadzającego emerytury stażowe jest to, że na ten rodzaj świadczeń miałyby przechodzić osoby, które mają odpowiedni staż pracy (w przypadku kobiet miałoby to być 39 lat, w przypadku mężczyzn zaś 44 lata), a także zgromadziły odpowiedni kapitał, pozwalający na wypłacenie im świadczenia co najmniej w wysokości minialnej emerytury.

Pieniądze seniorzy/YouTube @Telewizja Narew
Pieniądze seniorzy/YouTube @Telewizja Narew
Pieniądze seniorzy/YouTube @Telewizja Narew

Krytyczne oceny

Wprowadzenie emerytur stażowych ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci drudzy wskazują, że wprowadzenie tego rodzaju świadczeń przyczyni sie do zwiększenia ubóstwa. Przeciwnicy tego rozwiązania wskazują, że wypychanie ludzi z rynku pracy sprawi, że nie będą w stanie godziwie żyć i zapewnić sobie z niskich świadczeń odpowiednich warunków bytowych.

Seniorka/YouTube @TVP Info
Seniorka/YouTube @TVP Info
Seniorka/YouTube @TVP Info

A wy, co sądzicie o pomyśle wprowadzenia emerytur stażowych?

To też może cię zainteresować: Czekają nas wyjątkowo drogie święta. Składniki potrzebne do przygotowania jednej z tradycyjnych potraw podrożały o 100 procent

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Meghan Markle i książę Harry pochwalili się nową kartką bożonarodzeniową. Bardzo ciekawy szczegół różniący ją od poprzedniej. Chodzi o dzieci

O tym się mówi: Maciej Maleńczuk stanął przed sądem. Czego dotyczyła sprawa i jaki wyrok usłyszał muzyk