Jak podaje portal "Radio Zet", czekają nas wyjątkowo drogie święta. Wszystko za sprawą inflacji i wywłanej nią drożyzny. Idąc do sklepu wielu z nas ze zdumienia przeciera oczy, widząc jak bardzo wzrosły ceny praktycznie wszystkich produktów. Jedno jest pewne, nie będziemy mogli w tym roku powiedzieć "tanie, jak barszcz", bo składniki tej tradycyjnej wigilijnej potrawy wzrosły praktycznie o 100 procent.

Rekordowo wysoka inflacja, rekordowo drogie święta

W listopadzie wysokość inflacji była rekordowo wysoka, takiej wartości nie notowaliśmy jeszcze w tym wieku. Niestety prognozy ekspertów oraz Narodowego Banku Polskiego nie pozostawiają złudzeń, początek 2022 roku przyniesie kolejne wzrosty, a sytuacja zacznie się poprawiać najwcześniej w końcówce 2023 roku.

Portal "Money" przeanalizował ceny hurtowe produktów spożywczych z giełdy Bronisze i Praskiej Giełdy Spożywczej. Mają one bezpośrednie przełożenie na ceny, jakie widnieją na sklepowych półkach po doliczeniu marży. Tegoroczne ceny porównano do tych, z jakimi mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku. Które z dań świątecznych podrożało najmocniej?

Sklep. Źródło: Youtube Pinkaa TV
Sklep. Źródło: Youtube Pinkaa TV
Sklep. Źródło: Youtube Pinkaa TV

"Drogi jak barszcz" i karp

Wzrost cen będziemy mogli odczuć najmocniej przygotowując wigilijny barszcz. W hurtowniach ceny buraków wzrosły o 100 procent. W 2020 roku za kilogram buraków płacono 70 groszy, w tym roku to już 1,40 zł.

O ponad 53 proc. wzrosła cena za kilogram karpia. Zeszłoroczna cena tej tradycyjnej wigilijnej ryby w hurtowniach wzrosła z 13 do 20 zł. Droższy jest również cukier. Rok temu o tej porze musieliśmy za niego zapłacić 2,42 zł, teraz jest to 3,19 zł.

Wigilijny barszcz z uszkami/YouTube @Swojskie jedzonko
Wigilijny barszcz z uszkami/YouTube @Swojskie jedzonko
Wigilijny barszcz z uszkami/YouTube @Swojskie jedzonko

Na pocieszenie warto dodać, że tyle samo, co rok temu zapłacimy za kapustę kiszoną (jej kilogram to niezmiennie koszt 4 zł) oraz pomarańcze (5,5 zł za kilo).

Zaskoczył was wzrost cen?

To też może cię zainteresować: Tomasz z "Rolnik szuka żony" zabrał głos w sprawie plotek o romansie z Roksaną. Nie pozostawił wątpliwości

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jolanta Kwaśniewska ma powody do świętowania. Została wyróżniona w ważnym plebiscycie. O co chodzi

O tym się mówi: Agnieszka Woźniak-Starak zdradziła kulisy swojej pracy dla TVP. Opowiedziała o zasadach, jakie obowiązywały w stacji