Jak przypomina portal "Lelum", w piątek 17 grudnia, niespodziewanie posłowie głosowali nad ustawą medialną, której skutki uderzają w TVN. Większość posłów opowiedziała się za przyjęciem projektu. O tym, czy nowelizacja wejdzie w życie, zdecyduje ostatecznie prezydent Andrzej Duda, który może złożyć podpis pod ustawą lub ją zawetować. Na decyzję głowa państwa ma 21 dni. Głos w sprawie zabrał Edward Miszczak, który jest dyrektorem programowym TVN. Co powiedział?

Edward Miszczak o ustawie medialnej

Nie ulega wątpliwości, że nowelizacja ustawy medialnej uderzy w stację TVN, która należy do amrykańskiego koncernu Discovery. Edward Miszczak, w programie "Wstajesz i wiesz" emitowanym w TVN24 mówił o konswkwencjach wejścia w życie kontrowersyjnych zapisów.

Dyrektor programowy stacji podkreślił, że jeśli prezydent podpisze ustawe, to znikną nie tylko programy publicystyczne czy informacyjne, ale także uwielbiane przez widzów seriale, takie jak "Brzydula", czy "Na wspólnej". Miszczak podkreślił, że można się z czymś nie zgadzać, a nawet nie oglądać, ale nikt nie powinien decydować o tym, co może być w telewizji, a co nie powinno się w niej znaleźć.

Zdaniem Miszczaka państwo uzurpuje sobie prawo do "decydowania o pilocie". Poprosił też widzów o wsparcie i podpisanie apelu, który można znaleźć na stronie apel.tvn.pl.

Edward Miszczak/ YouTube @Dla ciekawskich
Edward Miszczak/ YouTube @Dla ciekawskich
Edward Miszczak/ YouTube @Dla ciekawskich

Możliwe scenariusze

Edward Miszczak mówił również o możliwych scenariuszach. W najczarniejszym dla stacji, prezydent Andrzej Duda zdecyduje podpisać ustawę i jej zapisy wejdą w życie. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Głowa państwa może również skierować przepisy do Trybunału Konstytucyjnego lub ją zawetować. O to ostatnie apelują nie tylko dziennikarze stacji i ich koledzy po fachu, ale także wielu Polaków.

"Jeżeli prezydent zawetuje, będziemy jeszcze w normalnej rzeczywistości. Trudno sobie wyobrazić, co się stanie, jak lex TVN naprawdę ujrzy światło dzienne" - powidział Edward Miszczak. Prezydent na podjęcie decyzji ma 21 dni.

Edward Miszczak / YouTube: tvnpl
Edward Miszczak / YouTube: tvnpl
Edward Miszczak / YouTube: tvnpl

Jak myślicie, jaką decyzję podejmie prezydent Andrzej Duda?

To też może cię zainteresować: Robert Makłowicz zdradził czym się zajmował przed telewizyjnym debiutem. Fani kucharza nie mogą w to uwierzyć

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wpadka organizatorów na Eurowizji Junior 2021. Co się wydarzyło

O tym się mówi: Fani martwią się o Marinę Łuczenko – Szczęsną. Gwiazda zdradziła smutne wieści. „W tym roku nie jestem na siłach”