Jak przypomina portal "Super Express", 23 października 2005 roku na urząd prezydenta został wybrany Lech Kaczyński. Dokładnie dwa miesiące później, 23 grudnia odbyło się jego zaprzysiężenie przed Zgromadzeniem Narodowym. W tej wyjątkowej chwili, Lechowi Kaczyńskiemu towarzyszyła jego ukochana żona Maria Kaczyńska. Wiele osób z poruszeniem wraca do tamtej chwilii.

16. rocznica zaprzysiężenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Dokładnie przed szesnastoma laty przysięgę na wierność Konstytucji złożył Lech Kaczyński. W tym doniosłym momencie, u jego boku nie mogło zabraknąć jego żony, Mari Kaczyńskiej. W trakcie uroczystości Lech Kaczyński czule ucałował ukochaną w policzek. Był to jeden z bardziej poruszających momentów zaprzysiężenia.

W uroczystości udział wzięli nie tylko wybrany prezydent i jego żona, ale także marszałkowie obu izb (Sejmu i Senatu), a także byli prezydenci Lech Wałęsa oraz Aleksander Kwaśniewski. Na sali nie zabrakło również dyplomatów, przedstawicieli duchowieństwa i wielu innych zaproszonych na uroczystość gości.

Zgodnie z art. 130 Konstytucji, Lech Kaczyński złożył uroczystą przysięgę, którą zakończył wezwaniem "Tak mi dopomóż Bóg". Potem, prezydent Kaczyński wygłosił przemówieni inaugurujące jego prezydenturę. Podkreślił, że ma świadomość odpowiedzialności, jaką nakłada na niego złożona przysięga.

Lech i Maria Kaczyńscy/ screen YT
Lech i Maria Kaczyńscy/ screen YT
Lech i Maria Kaczyńscy/ screen YT

Prezydenturę Lecha Kaczyńskiego zakończył tragiczny wypadek z 10 kwietnia 2010 roku. Prezydent wspólnie z małżonką i z 94. innymi osobami, zginął w katastrofie samolotu Tu-154N w Smoleńsku. Mieli oni wziąć udział w obchodach kolejnej rocznicy zbrodni katyńskiej.

Pamiętacie tamten dzień?

To też może cię zainteresować: Premier Mateusz Morawiecki przyłapany na świątecznych zakupach. Towarzyszyli mu wyjątkowi pomocnicy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Szymon Hołownia ma ogromne powody do radości. Zdradziło to nagranie zamieszczone w mediach społecznościowych. O co chodzi

O tym się mówi: Izabela Janachowska opowiedziała o trudnych chwilach, jakich doświadczył Żora Korolyov w ostatnim czasie. O tym wiedziało niewielu