Jak przypomina portal "Next Gazeta", w kwietniu tego roku do kieszeni seniorów trafiła trzynasta emerytura. Wyniosła ona 1022,33 zł na rękę. Jak zmiany wprowadzane w ramach Polskiego Ładu wpłyną na wysokość dodatkowego świadczenia?

Zmiany w trzynastej emeryturze?

Obecnie obowiązująca kwota wolna od podatku jest na tyle niska, że po prostu nie wystarcza jej dla dwóch świadczeń wypłacanych w miesiącu. Stąd też różnica pomiędzy "trzynastką" (1022,33 zł na rękę), a zwykłym świadczeniem (ok. 1066 zł na rękę przy świadczeniu 1250,88 zł brutto). Jak sytuacja zmieni się po wprowadzeniu założeń Polskiego Ładu?

Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/YouTube @Czas to pieniądz

Po zmianach wprowadzonych przez Polski Ład paradoksalnie trzynastka mogłaby być niższa niż ta otrzymana w 2021 roku. Dlaczego, skoro kwota wolna od podatku byłaby wyższa niż ta obowiązująca teraz? "Next Gazeta" wyliczając jej wysokość założył, że senior będzie pobierał w przyszłym roku emeryturę w kwocie 2200 zł brutto. Będzie to kwota zwolniona z podatku.

Będzie jednak nadal obowiązywała składka zdrowotna, po której odliczeniu do ręki emeryta z przykładu trafi 2002 zł. W oparciu o te same założenia wyliczono kwotę trzynastej emerytury w 2022 roku. Jeśli brutto jej kwota wyniesie 1300 zł to przy zwolnieniu z podatku powinna ona wynieść 1183 zł netto.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Niestety w miesiącu, w którym senior otrzyma zarówno trzynastkę, jak i normalną emeryturę, wówczas jego miesięczny dochód w kwietniu przekroczy 2500 zł brutto - próg przewidziany dla emerytury bez podatku. W takim wypadku jego trzynastka to już nie kwota 1183 zł na rękę, ale mniej - 1013 zł. Wszystko w związku z tym, że potrącana jest już nie tylko składka zdrowotna, ale również podatek.

Co sądzicie o całej sprawie?

To też może cię zaintersować: Seniorzy wciąż płacą w aptece krocie. Czy program darmowych leków okazał się niewypałem? Relacje emerytów nie pozostawiają złudzeń

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kary dla grzybiarzy nawet 5000 złotych. Za co można otrzymać? Oto największe grzechy

O tym się mówi: Ostatnia przejażdżka Beaty Kozidrak może ją słono kosztować. Gwiazda traci kolejne kontrakty