Jak podaje portal "Lelum", pisarka i dziennikarka Katarzyna Boni postanowiła zająć się niezwykle trudnym tematem, jakim jest strata bliskich. Śmierć przychodzi zawsze nie w porę i zaskakuje nas niezależnie od tego, czy spodziewamy się, że może kogoś zabrać, czy nie. Boni zdecyowała się stworzyć wyjątkowy telefon.

Rozmowy ze zmarłymi

Rozmowy przez telefon z osobami, które zmarły wydają się być czymś nieprawdopodobnym. I tak faktycznie jest, ale tylko jeśli traktujemy taką możliwość dosłownie. Katarzyna Boni podeszła do tematu na gruncie bardziej symbolicznym. Inspiracją do powstania niezwykłego projektu były rozmowy pisarki z Japończykami, które prowadziła po tsunami, które nawiedziło ich kraj w 2014 roku.

Płacząca kobieta/YouTube @S.O.Łez
Płacząca kobieta/YouTube @S.O.Łez
Płacząca kobieta/YouTube @S.O.Łez

Boni podkreśliła, że w czasie tych rozmów dostrzegła, że zmarli funkcjonują w życiu Japończyków na bardzo wiele różnych sposobów. Część z nich jeździła nad morze, aby porozmawiać z tymi, których zabrała śmiercionośna fala. Zdarza się im również udawać się do szamanki, która zadaje zmarłym pytania od żywych.

Jednak to sposób pana Sasakiego wywarł na pisarce największe wrażenie. Mężczyzna postawił w swoim ogrodzie zwykły telefon. Nadał mu przepiękną symboliczną nazwę "telefon na wietrze". Mężczyzna wskazywał, że zawsze, kiedy podnosił słuchawkę słyszał w niej głos swojego zmarłego kuzyna. Potrafił rozmawiać z nim godzinami.

Po tsunami pozwolił korzystać z telefonu na wietrze innym. Jak wspomina Katarzyna Boni, niektórzy siedzieli w milczeniu ściskając przy uchu słuchawkę. Inni mówili bez przerwy, mówiąc wszystko, co im ciążyło. Niektórzy po prostu się żegnali, bo niespodziewane odejście bliskich zabrało im tę możliwość.

Pisarka chciałaby, aby podobne rozwiązanie pojawiło się w stolicy. Biała budka telefoniczna z elementami drewna miałaby stanąć na Jazdowie. Miałby pomóc ludziom uporać się z żałobą i stratą ukochanych bliskich.

Jak oceniacie takie rozwiązanie?

To też może cię zainteresować: Wyznanie Marii Gołas o decyzji, jaką podjęła z mężem wzrusza do łez. Chodzi o miejsce spoczynku

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Irena Santor musiała mierzyć się z poważnymi zarzutami. Sytuacja zakończyła się sprawą w sądzie. O co chodzi

O tym się mówi: Pogoda może być dziś niebezpieczna. IMGW wydaje ostrzeżenia meteorologiczne. Czego należy się spodziewać