Michael J. Fox to kanadyjski aktor, którego zarówno starsi, jak i młodsi widzowie bez wątpienia kojarzą z jego kultowej roli w trylogii "Powrót do przyszłości". Wcielający się w rolę nastoletniego Marty'ego McFLy aktor po premierze filmu zyskał ogólnoświatową sławę i uwielbienie. Fox był u samego szczytu popularności, a jego kariera stale się rozwijała, kiedy aktor usłyszał przerażającą diagnozę...

Już od trzech dekad uwielbiany gwiazdor żyje z nieuleczalną chorobą, chociaż lekarze dawali mu najwyżej dziesięć lat życia. To właśnie ciężka dolegliwość nadała sensu życiu Foxa. Jakie podejście ma aktor do swojej choroby?

Choroba nie była wyrokiem, a początkiem nowego życia

O tym, że choruje na Parkinsona, Michael J. Fox dowiedział się w 1991 roku. Początkowo aktor był załamany - spodziewał się, że będzie zmuszony porzucić rozwijającą się karierę, a w ciągu kilku najbliższych lat odejdzie z tego świata... Nie miał pojęcia, że jego losy potoczą się zupełnie inaczej!

Pierwszy objaw choroby Fox zauważył na planie "Doktora Hollywood". Było nim lekkie drżenie dłoni. Chociaż lekarze zapewniali go, że nie jest ono niczym poważnym i zapewne niedługo ustąpi, to już niebawem aktor otrzymał przerażającą diagnozę...

"Naprawdę miałem wtedy dobry czas, wszystko się układało. Aż usłyszałem od lekarza: masz chorobę Parkinsona. To była ostatnia rzecz, jakiej się spodziewałem! Chyba rozumiał mój stan, bo dodał: „Dobre wiadomości są takie, że masz przed sobą jakieś dziesięć lat życia”. To było ponad dwadzieścia lat temu" - opowiadał kilka lat temu Fox.

Obecnie od jego diagnozy minęło już trzydzieści lat, a aktor nie tylko żyje i ma się dobrze, ale w dodatku znalazł w życiu zupełnie nowe powołanie! Gwiazdor zmuszony był wycofać się z kariery aktorskiej - to jednak nie powstrzymało go przed działaniem.

Kilka lat po otrzymaniu diagnozy, która miała być dla niego wyrokiem, Fox postanowił założyć fundację "Michael J. Fox Foundation for Parkinson’s Research". Pozwoliła ona zebrać już 900 milionów dolarów, które zostaną wykorzystane do sfinansowania badań w celu wynalezienia lekarstwa na chorobę Parkinsona!

Zaskakujące jest również samo podejście aktora do własnej choroby - jak sam wyznał, nawet gdyby miał możliwość cofnięcia czasu i zupełnego wyleczenia swojej dolegliwości, nie zdecydowałby się na to.

"Wtedy nie przeszedłbym przez to wszystko i nie miałbym tych doświadczeń" - uzasadnił gwiazdor.

Historia Foxa z pewnością może być inspiracją dla wielu osób!

Zobacz także: Klara Lewandowska zadziwia obserwatorów Ani. Dziewczynka zachwyciła wszystkich swoim kolejnym talentem

Może cię zainteresować: Zaskakujące słowa Krzysztofa Krawczyka Juniora. Syn legendy polskiej muzyki opowiedział, jak się czuje przed rozprawą sądową

Pisaliśmy również o: Agnieszka Woźniak-Starak mocno reaguje na materiał "Wiadomości". Prezenterka nie kryje oburzenia. Co się stało