"Na wieki wieków amant" - tak mówiono o Tadeuszu Plucińskim, który przez blisko 70 lat swojej kariery aktorskiej podbił serca tysięcy Polek. Jego role, zarówno te pierwszo-, jak i drugoplanowe, do dziś pozostają dla fanów kina niezapomniane. Dzięki swojemu talentowi, a także dobremu wyglądowi, Pluciński na zawsze pozostanie wielką postacią w historii polskiej kinematografii.

Gwiazdor "Bruneta wieczorową porą" i "Kariery Nikodema Dyzmy" od zawsze wzbudzał swoim życiem prywatnym ogromne kontrowersje. Nie bez powodu uznawano go za jednego z największych polskich amantów - jego codzienność była bowiem wypełniona licznymi romansami, miłościami, a także zdradami i rozstaniami. Historie te do dziś cieszą się dużym zainteresowaniem wśród fanów aktora.

Jak wyglądało życie Plucińskiego?

Zaskakujące fakty z życia wielkiego amanta

Tadeusz Pluciński urodził się w 1926 roku w Łodzi. Już pierwsze lata jego życia wyglądały naprawdę interesująco: jako siedemnastolatek, ucząc się w szkole handlowej, jednocześnie utrzymywał się z... produkcji bimbru. Kilka lat później wbrew własnej woli został wysłany na studia prawnicze. Wszystko zmieniło się w momencie, kiedy jadąc pociągiem do Łodzi poznał młodziutką aktorkę, Alinę Janowską.

To ona otworzyła mu drzwi do wielkiej kariery - często przychodził do teatru, w którym występowała, a nawet sam zaczął myśleć o kształceniu się w tym kierunku. To dzięki niej spotkał Edwarda Dziewońskiego, który na dobre wciągnął go w świat aktorstwa.

Kariera Plucińskiego nabierała rozpędu. Zawsze, bez żadnej ingerencji z jego strony, powierzano mu role amantów. Bez wątpienia miał na to wpływ jego nienaganny wygląd, upodabniający go do modeli z pocztówek: wysoki wzrost, charakterystyczne rysy twarzy, niski głos i ujmujące spojrzenie. Jak sam mówił - role, podobnie jak kobiety, zawsze przychodziły do niego same.

"To nie ja miałem kobiety. To kobiety miały mnie" - powiedział w jednym z wywiadów.

Pomimo uczucia żywionego do Janowskiej, pierwszą żoną Plucińskiego została starsza o kilka lat mezzosopranistka Barbara Brun Barańska. W wyniku zdrad ze strony aktora ich małżeństwo rozpadło się jednak już po kilku latach. Również relacja z jego drugą żoną, Iloną Stawińską, rozpadła się przez zdrady, jakich dopuszczał się Pluciński.

O trzecim małżeństwie aktora można powiedzieć już znacznie więcej, chociaż zdecydowanie nie należało ono do udanych. Tancerka, Krystyna Mazurówna, zarzucała Plucińskiemu trwonienie ich wspólnych pieniędzy na własne uciechy, przy czym wobec niej był niezwykle skąpy. Obydwoje posiadali zbyt mocne charaktery, by móc ze sobą dłużej wytrzymać.

Zaraz przed swoim ostatnim małżeństwem Pluciński przeżył krótki romans z Kaliną Jędrusik, ówczesnym obiektem westchnień wszystkich polskich mężczyzn. Z pozoru wydawali się być naprawdę dopasowani: Jędrusik była bowiem wręcz damskim odpowiednikiem Plucińskiego - była seksowna, lubiła prowokować oraz wzdychało do niej pół Polski. Jednak wbrew przekonaniu aktorki o tym, że będzie to prawdziwa miłość, jej relacja z Plucińskim okazała się jedynie "prowincjonalnym romansem"...

W 1974 roku aktor ożenił się po raz ostatni. Jego wybranką była młodsza o kilkanaście lat Jolanta Wołłejko, koleżanka po fachu, którą poznał w Teatrze Polskim. Gwiazdor po raz pierwszy wydawał się w związku naprawdę szczęśliwy - doczekał się nawet z aktorką dwóch synów, Pawła i Piotra.

Chociaż i wobec Jolanty największy amant nie pozostawał do końca wierny, to do końca życia - nawet po rozwodzie - pozostała ona jego najbliższą przyjaciółką. Świetne relacje miał też z obydwoma synami. Ostatnie lata życia spędził właśnie u boku byłej żony, dzieci i wnuków.

"Bez niej nie dałbym rady. Jola wytrwale zniosła wszystko, rozwiedliśmy się prawie 40 lat temu, a ona wciąż jest moim największym przyjacielem i vice versa. Ja zrobię dla niej wszystko" - mówił aktor.

Aktor zmarł w 2019 roku w wieku blisko 93 lat i został pochowany na warszawskich Powązkach. Jego aktorskie kreacje na zawsze pozostaną jednak żywe w sercach widzów.

Zobacz także: Ewa Błaszczyk wraca wspomnieniami do najtrudniejszego okresu w jej życiu. Jakie były ostatnie słowa jej córki zanim zapadła w śpiączkę

Może cię zainteresować: Utwór „Freestyler” zrobił 21 lat temu prawdziwą furorę. Jak zmienił się chłopak z dredami z kultowego teledysku

Pisaliśmy również o: Z tymi osobami lepiej nie stawać na ślubnym kobiercu. Które znaki zodiaku są najgorszymi mężami? Warto na nie uważać