Jak podaje portal "Parenting", w medycynie rozróżnia się dwa rodzaje udarów. Pierwszym jest udar niedokrwienny, który występuje częściej oraz udar krowtoczny. W trakcie udaru niedokrwiennego mamy do czynienia z zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu, którego konsekwencją może być obumieranie narządu. W obu przypadkach najważniejsze jest wczesna pomoc. Jak rozpoznać wystąpienie udaru u kobiet?

Objawy udaru u kobiet

Okazuje się, że objawy udaru mogą różnić się od płci. Czasem są na tyle niecharakterystyczne, że postawienie trafnej diagnozy może okazać się trudne. Do tego, wiele kobiet ignoruje pojawinie się pierwszych symptomów. Pamiętać tymczasem należy, że udar częściej występuje właśnie u kobiet.

Jednym z takich objawów są nagłe omdlenia, którym mogą także towarzyszyć drgawki. O udarze mogą świadczyć również problemy z oddychaniem i bóle w klatce piersiowej. Zwykle kojarzy się je z zawałem, równie dobrze mogą jednak być objawem udarem. Mogą być dowodem na to, że niedokrwienie objęło obszar mózgu, "sterujący" oddychaniem.

Objawy udaru mózgu/YouTube @Medyczne Wykłady dla pacjentów
Objawy udaru mózgu/YouTube @Medyczne Wykłady dla pacjentów
Objawy udaru mózgu/YouTube @Medyczne Wykłady dla pacjentów

Do nietypowych objawów może należeć również czkawka. W badaniach prowadzonych przez Uniwersytety Stanowy w Ohio około 10 proc. kobiet wskazywało, że czkawka i ból w klatce piersiowej były u nich powiązane z udarem. Warto pamiętać, aby każdy nawet najbardziej nietypowy objaw skonsultować z lekarzem.

Jak rozpoznać udar?

Aby wykluczyć udar lub go potwierdzić ważno przeprowadzić krótki test. Należy poprosić, aby osoba u której podejrzewamy udar wykonała trzy proste rzeczy. Pierwszą z nich jest uśmiechnięcie się. Osoba, która doświadcza udaru nie będzie w stanie tego zrobić - ma to związek z paraliżem, który obejmuje jedną stronę ciała.

Podobnie działa polecenie "podniesienia rąk na równą wysokość". Jeśli osoba nie jest w stanie tego wykonać, należy wezwać karetkę pogotowia. Warto również osobie u której podejrzewamy udar zadać proste pytania, dotyczące choćby jej imienia. Wten sposób będziemy w stanie ocenić jego mowę. Czy nie jest ona bełkotliwa, niezrozumiała czy nieskładna.

Udar mózgu/YouTube @Medyczne Wykłady dla pacjentów
Udar mózgu/YouTube @Medyczne Wykłady dla pacjentów
Udar mózgu/YouTube @Medyczne Wykłady dla pacjentów

Znaliście te sposoby?

To też może cię zainteresować: Czy nie grozi nam więcej wprowadzenie lockdownu? Profesor Simon jasno przedstawił stanowisko w tej sprawie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zbigniew Zamachowski i Gabriela Muskała dali się przyłapać. Nie dało się ukryć łączącego ich uczucia

O tym się mówi: Karol Strasburger zagrał głos w sprawie oskarżeń ze strony Stana Borysa. "Sam przyznaje, że ma kłopoty psychiczne"