Jak podaje portal "O2", najdroższą kawę w Warszawie można kupić w restauracji CAVA, zlokalizowanej na Nowym Świecie. Ile kosztuje podwójne espresso? Cena na paragonie po prostu zwala z nóg.

Najdroższa kawa

We wspomnianej restauracji możemy zakupić kawę Kopi luwak, która uznawana jest za najdroższą kawę na świecie. Za podwójne espresso z ziaren kawy, zapłacimy niebagatelne 90 zł! Jak powstaje ta wyjątkowa kawa?

Ziarna Kopi luwak pozyskiwane są w dość oryginalny sposób, bo z odchodów Łaskuna palmowego (określanego również jako Luwak, albo Cyweta). Zwierzę bardzo zasmakowało w owocach kawowca, ale jego układ pokarmowy jest w stanie strawić jedynie ich miąższ, a nie otoczone nim ziarna.

Paragon za kawę/o2.pl
Paragon za kawę/o2.pl
Paragon za kawę/o2.pl

Przechodząc przez układ trawienny Luwaka pozbawia ziarna gorzkiego posmaku, dodatkowo nadając im wyjątkowego aromatu. Jak wskazuje portal "Madam Editth", za kilogram kawy Kopi luwak na światowych rynkach trzeba zapłacić około 1000 zł. Tak wysoka cena wynika z faktu, że rocznie "produkuje się" nie więcej niż 400 kg tego rodzaju kawy.

Warta swojej ceny?

Osoby, które spróbowały kawy Kopi luwak są dość podzieleni w opiniach na temat tego, czy jest ona warta swojej ceny. Część osób zachwyca się jej wyjątkowym smakiem, który dla innych nie odbiega specjalnie od smaku innych, znacznie tańszych kaw.

Z całą pewnością cena nie jest warta cierpień, na które skazuje się Cywety. W Azji nie brakuje ferm, na których hoduje się te zwierzęta. Niestety warunki w jakich są przetrzymywane pozostawiają wiele do życzenia. Ciasne klatki i niewłaściwe warunki sprawiają, że zwierzęta gubią sierść, a część po prostu umiera.

Luwak/YouTube @WildCiencias
Luwak/YouTube @WildCiencias
Luwak/YouTube @WildCiencias

Próbowaliście tej najdroższej kawy na świecie? Bylibyście skłonni zapłacić za nią tak dużo?

To też może cię zainteresować: IMGW ostrzega przed zróżnicowanymi warunkami pogodowymi w całym kraju. Gdzie będzie padać deszcz, a gdzie będzie słonecznie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zbliża się 1 listopada. Czy cmentarze zostaną po raz kolejny zamknięte? Głos w sprawie zabrał prof. Krzysztof Simon

O tym się mówi: Szykują się ogromne zmiany w emeryturach. Kto na nich skorzysta? Ile można zyskać