Jak podaje portal "Money", po podpisaniu przez prezydenta ustawy będziemy mogli zapłacić gotówką wszędzie. Zgodnie z nowymi regulacjami sprzedawcy nie będą mogli ograniczyć form płatności i żądać ich jedynie w formie bezgotówkowej. Kiedy przepisy zaczną obowiązywać? Czy przewidziano jakieś wyjątki?

Płatność także gotówką

Przepisy o konieczności przyjmowania zapłaty także gotówką, forsowane były przez prezesa NBP Adama Glapińskiego. Prezes NBP wskazywał, że w dalszym ciągu wielu obywateli nie ma konta w banku, a co za tym idzie dostępu do karty. Są więc wykluczeni z płatności w miejscach, które aprobują tylko płatności bezgotówkowe. Sprzedawcy nie będą już mogli odmówić przyjęcia zapłaty w formie gotówkowej, co zagwarantował podpis prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą.

Przepisy mają zacząć obowiązywać po 30 dniach od ich ogłoszenia. Za około miesiąc żaden sklep i żaden ustawodawca nie będzie nam mógł odmówić przyjęcia zapłaty w formie gotówkowej. Nie będzie mógł odmówić wykonania usługi lub sprzedaży towaru uzależniając jej wykonanie od formy płatności.

Płatność/YouTube @Im.pl
Płatność/YouTube @Im.pl
Płatność/YouTube @Im.pl

Przewidziano wyjątki

Przewidziano w ustawie pewne wyjątki. Obowiązek przyjęcia gotówki nie będzie obowiązywał sprzedawców internetowych, a także w miejscach, gdzie obowiązuje samoobsługa (nie ma na miejscu personelu, który mógłby przyjąć płatność gotówkową).

Wyjątkiem będą również imprezy masowe i sytuacje, w których przyjęto limit jednorazowej transakcji. Zobowiązano jednak sprzedawców i usługodawców do ujęcia tego faktu w obowiązującym u nich regulaminie.

Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360

Co sądzicie o wprowadzonych zmianach? Popieracie je?

To też może cię zainteresować: Prezydent Andrzej Duda chce ustanowienia kolejnego święta państwowego. Czy możemy spodziewać się dnia wolnego od pracy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: GIF pilnie wycofał kolejny produkt leczniczy znanego na całym świecie producenta. Wykryto rakotwórcze działanie

O tym się mówi: Emerytów czekają spore zmiany. Rząd planuje wprowadzić ogromną ulgę. Kwota robi wrażenie. Kto będzie mógł z niej skorzystać